Jak czyścić podłogę winylową? Jak dbać o płytki winylowe?

Podłogi winylowe cieszą się sporą popularnością, bo są niezwykle funkcjonalne. Są efektowne i równocześnie łatwe w pielęgnacji. Z tego powodu są często wybierane do domów, biur i firm. Takie podłogi świetnie sprawdzają się w praktyce, więc można z powodzeniem wykorzystać je w nowoczesnych projektach albo w renowacji starych. Jak czyścić podłogę winylową? Jak ją umyć? Jak pielęgnować, by wyglądała dobrze przez długi czas?

Czym jest podłoga winylowa?

Podłoga winylowa jest produkowana z polichlorku winylu. To materiał termoplastyczny, który jest bardzo wytrzymały, odporny na działanie rozpuszczalników i równocześnie jest wodoodporny. Dzięki temu świetnie sprawdza się jako podłoga do kuchni, łazienek, czy np. laboratoriów i sal lekcyjnych.
Posadzki najczęściej pokrywa się podłogą winylową w formie paneli. Składają się one z kilku elementów, które umożliwiają lepsze wyciszenie podłogi. Z tego powodu pod warstwą winylu znajduje się płyta pilśniowa lub korek. Dzięki nim podłoga może mieć własności izolujące, co ułatwia utrzymanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu. Podłoga winylowa jest ciepła, przyjemna w dotyku i do tego też wycisza hałasy. Nadaje się do ogrzewania podłogowego. Warto też podkreślić, że panele winylowe mogą być stylizowane na drewno. Do ich ozdoby wykorzystuje się wzory oparte na naturalnych rysunkach i odcieniach drewna, dzięki którym podłogi nadają się do różnych aranżacji wnętrz.

Jak czyścić panele winylowe?

Podłogi z winylu są dość odporne, ale bez wątpienia należy poprawnie o nie dbać, by nie uszkodzić ich powierzchni i nie pozostawić na niej brzydkich rys. Z tego powodu podłogę przed myciem powinno się dokładnie odkurzyć. Najlepiej jest zrobić to przy pomocy szczotki do nawierzchni twardych. Będzie ona zbierać zanieczyszczenia i wyciągać je nawet z wąskich szczelin pomiędzy panelami.
Kiedy na podłodze nie ma już żadnych stałych zanieczyszczeń w postaci pyłków, piasku czy małych kamyczków, można przejść do mycia na mokro. Najprościej jest zrobić to przy pomocy mopa namoczonego w letniej wodzie. Jeśli podłoga jest silnie zabrudzona, to do wody można dodać odrobinę łagodnego środka myjącego albo produktu dedykowanego do czyszczenia winylu. Nie powinno się jednak używać detergentów uniwersalnych przeznaczonych do czyszczenia wszystkich powierzchni. Należy też uważać na to, by użyty płyn nie zawierał wybielacza. Jest spore ryzyko, że uszkodzi on powierzchnię paneli i pozostawi na niej odbarwienia.

Jak umyć podłogę winylową octem jabłkowym?

Najprostsza domowa metoda mycia podłóg z winylu opiera się na wykorzystaniu octu jabłkowego. Wystarczy szklankę octu dodać do jednego litra ciepłej wody. Do tego można też dodać łyżkę płynu do mycia naczyń, który będzie skutecznie rozpuszczał tłuste zabrudzenia. Zamiast płynu można też dodać do roztworu niewielką ilość olejku jojoba lub oliwki dla dzieci. Ich ilość powinna być jednak śladowa. Zbyt duża ilość olejków może sprawić, że na podłodze pozostaną smugi, a powierzchnia będzie dość śliska.

Jak umyć podłogę bez użycia detergentów?

Do mycia powierzchni z winylu można też wykorzystać parę wodną. Można z powodzeniem czyścić ją przy pomocy mopa parowego. To bezpieczne rozwiązanie, które skutecznie radzi sobie z dezynfekcją powierzchni oraz z usuwaniem z niej zabrudzeń. Dla bezpieczeństwa podłogi końcówka mopa powinna być zabezpieczona nakładką z miękkiej mikrofibry. Dzięki temu nie ma ryzyka, że pozostaną po czyszczeniu brzydkie rysy.