Jak czyścić krzesła konferencyjne?

Czyszczenie krzeseł konferencyjnych jest jedną z najważniejszych czynności porządkowych, jakie są przeprowadzane w często użytkowanych salach. Jak łatwo się domyślić pomieszczenia przeznaczone do przeprowadzania konferencji muszą być estetyczne i doskonale się prezentować. Ma to ogromne znaczenie wizerunkowe, bo na pewno żaden organizator konferencji nie chciałby, żeby jego event kojarzył się z brudem i bałaganem. Jeśli jesteś właścicielem sali konferencyjnej na wynajem, to koniecznie musisz dbać o jej czystość, by mieć kolejkę najemców. Jak czyścić krzesła w sali konferencyjnej? Co robić, by były reprezentatywne?

Codzienne odkurzanie

Czyszczenie krzeseł konferencyjnych powinno zawsze zaczynać się od dokładnego ich odkurzania. Powinno się je przeprowadzać na koniec dnia po każdym wykorzystaniu sali. Jeśli przez pewien czas żadna konferencja się nie odbywała w danym miejscu, to odkurzanie należy przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego spotkania. Odkurzanie tapicerki nie jest trudnym zadaniem, ale należy przeprowadzać je bardzo dokładnie. Okruchy, pyły i piasek najczęściej przedostają się w najtrudniej dostępne miejsca. Zwykle odkładają się pomiędzy tapicerką a stelażem. Osoba, która usiądzie na krześle, z pewnością trafi na takie zabrudzenia, ale przy sprzątaniu łatwo je ominąć.

Z tego powodu najlepiej jest podzielić odkurzanie na dwa etapy. Podczas pierwszego z nich należy używać szerokiej końcówki przeznaczonej do czyszczenia tapicerki krzeseł. Umożliwi ona dość szybkie pozbycie się stałych zanieczyszczeń, które znajdują się na powierzchni tapicerki. W ten sposób można usunąć z niej niemal cały kurz. Następnym krokiem jest użycie wąskiej końcówki, która jest przeznaczona do usuwania zanieczyszczeń zalegających w szczelinach. Dopiero po przeprowadzeniu tych dwóch etapów można uznać, że krzesło zostało porządnie odkurzone.

Czyszczenie krzeseł metodą ekstrakcyjną

Raz na jakiś czas krzesła konferencyjne powinny zostać wyprane metodą ekstrakcyjną. Sprawdza się ona doskonale w przypadku mebli tapicerowanych. Umożliwia szybkie pozbycie się większości plam oraz odświeżenie koloru tapicerki. Regularność czyszczenia tapicerki warto dopasować do intensywności jej użytkowania. W niektórych salach może być konieczne pranie jej raz w miesiącu, a w innych — raz na pół roku. Bardzo dużo zależy od tego, jak wiele spotkań jest organizowanych w danej sali oraz w jakim odcieniu jest tapicerka krzeseł. Biała, beżowa czy szara pobrudzi się dużo szybciej niż czarna.

Czyszczenie metodą ekstrakcyjną polega na rozpuszczaniu zabrudzeń przy pomocy specjalnego preparatu, a następnie wypłukiwaniu go z tkaniny. Przy poprawnie przeprowadzonym praniu tapicerka nie zostanie przemoczona, a będzie jedynie lekko wilgotna. Jednak zanim krzesła będą nadawały się do użycia, muszą w pełni wyschnąć. W przeciwnym wypadku bardzo szybko się zabrudzą, bo wilgotna tapicerka będzie kumulowała kurzy i pyły. Z tego powodu czyszczenie krzeseł warto przeprowadzić na koniec dnia, gdy sala przynajmniej przez następne kilka godzin nie będzie użytkowana.