Jak czyścić drewniane blaty kuchenne i stoły?

Drewno w kuchni świetnie wygląda. Jest ono często wykorzystywane w aranżacjach klasycznych i tych zdecydowanie bardziej nowoczesnych. Trzeba jednak pamiętać, że drewno nie lubi wilgoci. Z tego powodu jego pielęgnacja może być wyzwaniem. Jak więc dbać o naturalne drewno w kuchni i jadalni? Jak czyścić blaty z drewna, by ich nie uszkodzić?

Jak bezpiecznie odkurzać drewniane powierzchnie?

Pierwszym etapem czyszczenia drewnianych blatów jest ich odkurzanie. Nie jest to jednak tak łatwa czynność, jak może się pozornie wydawać. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie można odkurzać mebli bez odpowiednio dobranej ssawki. Poruszanie po blacie samą rurą odkurzacza albo twardą końcówką przeznaczoną do czyszczenia wykładzin może zarysować powierzchnie.
Do odkurzania drewnianych blatów i stołów najlepiej jest używać końcówek z miękkim włosiem albo zdecydować się na używanie niewielkich odkurzaczy ręcznych. Można je wygodnie unieść i poruszać nimi nawet na wysokości. Bez trudu poradzą sobie ze zbieraniem okruchów i kurzu.

Jak bezpiecznie czyścić drewniane blaty?

Naturalne drewno nie lubi wody. O tym wie pewnie każdy. Nie powinno więc czyścić go przy pomocy uniwersalnych środków i roztworów na bazie wody. Najbezpieczniej jest używać do czyszczenia gotowych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji drewna. Zwykle są one opracowane na bazie olejów lub wosków, które mają za zadanie pielęgnować drewno i zabezpieczać je przed zabrudzeniami.
Gotowe produkty zwykle mają działanie pielęgnacyjne, ale niekoniecznie czyszczą one powierzchnie. Jeśli jednak chcesz usunąć tłuste zabrudzenia z blatu, to możesz przygotować roztwór z ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Jego używanie jest dość ryzykowne, więc można sięgać po ten sposób tylko w sytuacjach podbramkowych. W przygotowanym roztworze zamocz miękką ściereczkę i mocno ją odciśnij. Szmatka powinna być tylko lekko wilgotna. Użyj jej do zmycia konkretnej plamy, a następnie przetrzyj to miejsce suchym ręcznikiem papierowym, który może wchłonąć nadmiar wilgoci. Pamiętaj, że drewno zawsze pielęgnuje się zgodnie z kierunkiem ułożenia słojów. Musisz na to zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli blaty w Twoim mieszkaniu są olejowane. Na koniec użyj gotowego środka do drewna, który dzięki woskowi lub olejom zabezpieczy powierzchnię.

Jak pielęgnować drewniane blaty?

Oprócz czyszczenia blatów drewnianych na bieżąco trzeba też pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji drewna w dłuższej perspektywie. Raz na pewien czas trzeba wykonać kilka czynności, które mogą przedłużyć żywotność drewna, poprawić jego wygląd oraz zabezpieczyć je przed uszkodzeniami.
Jeśli chodzi o te zabiegi, to szczególną uwagę należy zwrócić na lakierowanie, olejowanie i bejcowanie drewna. Nie można powiedzieć jednoznacznie, jak często należy je wykonywać, bo częstotliwość tych zabiegów powinna być uzależniona od stanu konkretnego blatu. Jeśli nie ma na nim plam, odcisków od gorących kubków czy innych brzydkich śladów, to możesz wstrzymać się z ich przeprowadzeniem.
Jeśli jednak zdecydujesz się na olejowanie blatów, to możesz wykonać to samodzielnie. Na początek weź papier ścierny i zetrzyj z blatu starą powłokę wraz z zabrudzeniami. Możesz użyć też mechanicznej szlifierki, ale pamiętaj, że trzeba obchodzić się z nią bardzo ostrożnie. Przez niewielki błąd możesz uszkodzić powierzchnię drewna. Dbaj o to, by wyszlifowany blat był równy. Bardzo ważne jest też to, że powinieneś usunąć minimalną warstwę. Nie ścieraj zdrowego i ładnego drewna, bo po prostu go szkoda.
Kiedy skończysz już szlifować, dokładnie odkurz blat i jego sąsiedztwo. W okolicy nie mogą zostać żadne pyłki, bo będą one się potem przyklejały do odświeżonego blatu. Do jego zabezpieczenia wykorzystaj dedykowany produkt. Zwróć uwagę na to, by użyć go dokładnie zgodnie z instrukcją producenta. W żadnym wypadku nie przeprowadzaj żadnych eksperymentów. Zanim zdecydujesz się na normalne używanie blatu, daj mu wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie. Nie przyspieszysz tego procesu, więc po prostu cierpliwie czekaj.