Jak czyścić balustrady? Jak umyć drewnianą lub metalową balustradę?

Balustrady to zabezpieczenie schodów, balkonów i tarasów. Zwykle mają one dość skomplikowaną konstrukcję, więc ich czyszczenie jest dość trudne. Trzeba się dobrze do niego przygotować, by poradzić sobie ze sprzątaniem szybko i skutecznie. Trzeba też pamiętać o ostrożności, bo przecież podczas czyszczenia balustrady jest też pewne ryzyko upadku z wysokości. Jak więc bezpiecznie je myć? Jak utrzymać je w czystości?

Jak czyścić balustrady metalowe?

Balustrady metalowe czasami pokrywają się rdzą. Jest ona widoczna w postaci purchli, które z czasem pękają i widać w nich rozwarstwienie farby oraz osłabienie samego metalu. Rdza ma charakterystyczny kolor, który szpeci balustradę. Rdzewiejące elementy z metalu należy odpowiednio oczyścić i zabezpieczyć.
Do usuwania rdzy używa się drucianych szczotek. Zamiast włosia mają one twarde druty, które mogą skutecznie zrywać farbę oraz samą rdzę. Szczotką należy dokładnie i energicznie przecierać każdy centymetr balustrady. Kiedy rdza zostanie już zerwana, na balustradę można położyć warstwę specjalnego preparatu zabezpieczającego przed powrotem rdzy.
Jeśli nie masz ochoty na czasochłonne zrywanie rdzy i farby, to możesz też sięgnąć po specjalny preparat do usuwania farby. Zmywacz do powłok malarskich należy aplikować równomiernie na całą balustradę i dać mu czas na to, by zadziałał. Na opakowaniu każdego preparatu znajduje się informacja na temat tego, jak długo należy odczekać. Po upływie tego czasu, na balustradzie powinny utworzyć się charakterystyczne bąble, które spulchniają starą farbę oraz sprawiają, że niemal sama odpada ona od powierzchni. By przyspieszyć pracę, do zerwania odłażącej farby możesz użyć metalowego skrobaka, a resztki usunąć przy pomocy papieru ściernego.
Kiedy usuniesz już starą farbę, możesz położyć na balustradzie nową warstwę preparatu zabezpieczającego przed rdzą. Środki te dostępne są w wielu kolorach, więc możesz dopasować jego odcień do swojej aranżacji.
Tutaj możemy też podkreślić, że balustrad zewnętrznych wykonanych z metalu właściwie w żaden sposób się nie myje. Wystarczy po prostu zadbać o to, by były dobrze zabezpieczone przed rdzą, a ich kolor był regularnie odświeżany. Jeśli zauważysz na balustradzie zabrudzenia, to możesz usunąć je punktowo przy pomocy szmatki zamoczonej w wodzie wymieszanej z płynem do mycia naczyń. Taki roztwór poradzi sobie z większością zabrudzeń.

Czym czyścić balustrady ze stali nierdzewnej?

Balustrady ze stali nierdzewnej wyróżniają się zwykle pięknym połyskiem. Z tego powodu należy czyścić je dość delikatnie i unikać szorowania po ich powierzchni. Dlatego do mycia powinno się używać wyłącznie miękkich gąbek albo szmatek z mikrofibry.
Jeśli chodzi o środki czyszczące, to pod żadnym pozorem nie wolno stosować silnych detergentów. Do mycia nie nadają się środki z wybielaczami, preparaty do czyszczenia łazienek czy kuchenek. Zdecydowanie bezpieczniej jest przygotować roztwór letniej wody i płynu do mycia naczyń. Możesz też wymieszać wodę z octem spirytusowym. Środek nakładaj na balustradę miękką szmatką. Kiedy powierzchnia wyschnie, to możesz ją wypolerować szmatką z irchy. Dzięki temu balustrada będzie miała piękny połysk i będzie wyglądała na naprawdę czystą.

Jak czyścić balustrady drewniane?

Balustrady z naturalnego drewna wymagają szczególnej ochrony. Nie ma w tym nic dziwnego, bo drewno pięknie się prezentuje, ale równocześnie jest ono też dość wrażliwe na działania wody oraz środków chemicznych. Dlatego, zanim zaczniesz czyścić balustradę na mokro, powinieneś dokładnie ją odkurzyć. Być może to wystarczy do tego, by ją dobrze wyczyścić. Do odkurzania używaj ssawki z miękkim włosiem, która nie porysuje drewna.
Jeśli pozbycie się pyłków i kurzu nie będzie wystarczające, to możesz zdecydować się na ponowne pomalowanie lub zabejcowanie balustrady. Najprościej jest zeszlifować papierem ściernym starą powłokę znajdującą się na drewnie. Powstały w ten sposób pył należy odkurzyć, by nie przeszkadzał on w malowaniu. Następnie można nałożyć na drewno nowy barwny środek np. lakierobejcę. Jeśli balustrada znajduje się na świeżym powietrzu, to warto dodatkowo pokryć ją środkiem zabezpieczającym przed grzybami i pleśnią.