Jak bezpiecznie czyścić antyki? Jak dbać o wiekowe przedmioty?

Antyki zwykle mają stosunkowo wysoką wartość. Mogą też mieć wysoką wartość sentymentalną, której nie sposób przeliczyć na pieniądze. Stąd też oczywiste jest, że o antyki trzeba dbać szczególnie starannie. Jak to robić? Jak czyścić stare przedmioty, by ich nie zniszczyć?

O czym trzeba pamiętać przy czyszczeniu antyków?

Przy czyszczeniu starych przedmiotów przede wszystkim trzeba pamiętać o ostrożności. W tym wypadku to ona jest najważniejsza. Jeśli masz wątpliwości, jak dana czynność wpłynie na czyszczony antyk, to lepiej, żebyś jej nie wykonywał. Pamiętaj, że zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać uszkodzeniom niż je później naprawiać.
W przypadku antyków koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, z czego zostały one wyprodukowane. Technologia produkcji mebli i dekoracji zmieniała się przez lata. Kiedyś większość przedmiotów wykorzystywanych w aranżacji wnętrz była wykonywana z naturalnego drewna wykańczanego politurą. Jest to rodzaj spirytusowego roztworu szelaku. Gdy jest ona nieprawidłowo pielęgnowana, może ona zacząć się kruszyć, rozwarstwiać albo po prostu odchodzić od powierzchni mebla. Jeśli nie wiesz, że przedmiot został pokryty politurą, to możesz wykonać specjalny test w niewidocznym miejscu. Weź do ręki wacik i nasącz go denaturatem albo spirytusem. Potrzyj nim niewielki kawałek mebla w miejscu, które jest słabo widoczne. Jeśli punkt pod wacikiem zrobił się lekko biały i miękki, to znak, że mebel jest pokryty politurą.
Na szczególną uwagę zasługują też detale wykonane z mosiądzu lub brązu. Warto też przyjrzeć się tapicerce zabytkowych mebli. Naturalna skóra jest zdecydowanie delikatniejsza niż jej syntetyczny odpowiednik i wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Jak czyścić antyki z politurą?

Politura nie może mieć kontaktu z wodą i alkoholami. Pod żadnym pozorem nie powinieneś więc myć drewnianych mebli mokrą szmatką. Politura nie lubi także wysokiej temperatury. Z tego powodu bezpośrednio na antykach nie powinno się stawiać gorących talerzy czy kubków z napojami. Zdecydowanie powinno się sięgać po specjalne podkładki pod naczynia albo też używać serwet i obrusów, które chronią powierzchnię.
Najlepiej jest czyścić takie meble wyłącznie na sucho. Jeśli jednak na Twoim antyku pojawiły się mocne zabrudzenia, których nie możesz zetrzeć, to możesz użyć wilgotnej ściereczki. Pamiętaj jednak, że nie może ona być zbyt mokra. Ma być tylko lekko zwilżona. Czyszcząc powierzchnię, staraj się nie przesuwać ścierki wiele razy w tym samym miejscu, by nie osłabiać zbytnio politury.
W przypadku antyków odradza się korzystanie z gotowych preparatów w formie aerozoli i sprayów. Zdecydowanie bezpieczniejsze są mleczka i pianki przeznaczone do pielęgnacji mebli drewnianych. Również ich nie powinno się stosować zbyt często. Dwa razy do roku można też użyć specjalnego olejku do pielęgnacji starych mebli. Jego również nie powinno się nadużywać. W tym wypadku zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest umiar.

Jak czyścić zabytkowe lustra?

Antyczne lustra różnią się od tych produkowanych współcześnie. W starej technologii pod warstwą szkła znajdowało się srebro oraz miedź, która miała za zadanie zabezpieczenie go. Obecnie miedź nie jest już konieczna. Często też zamiast srebra wykorzystuje się tańsze zamienniki. Tym samym stare lustra wymagają innej pielęgnacji niż nowe.
Najlepszym sposobem na czyszczenie luster jest przygotowanie prostego roztworu z octu. Na dwie szklanki wody powinno się wykorzystać jedną szklankę octu. W ten sposób powstanie mieszanina, która świetnie radzi sobie z zbrudzeniami. Powinno się moczyć w niej zwykłą szarą gazetę zwiniętą w kulkę. Na koniec czyszczenia lustro należy przemyć szmatką zwilżoną letnią wodą. Trzeba jednak pilnować, by nie była ona zbyt mokra i nie pozostawiła po sobie smug.

Jak czyścić zabytkową tapicerkę?

Czyszczenie starych kanap czy foteli powinno być przeprowadzane w sposób dopasowany do rodzaju tapicerki. Jeśli chodzi i ich mycie, to pierwszym krokiem zawsze powinno być dokładne odkurzenie tkaniny. Powinno się do tego koniecznie używać ssawki z miękkim włosiem, która nie zniszczy powierzchni. Mogą też przydać się wąskie końcówki, które pomogą usunąć zanieczyszczenia ze szczelin.
Jeśli chodzi z kolei o samo pranie tapicerki, to należy zachować przy nim szczególną ostrożność. Wykorzystanie zbyt dużej ilości wody może spowodować przemoczenie tapicerki oraz pojawienie się na niej pleśni. Oczywiście będzie jej też towarzyszył nieprzyjemny zapach.
Tapicerki z naturalnej skóry najbezpieczniej jest czyścić przy pomocy specjalnych olejków, które mają działanie impregnujące. To dzięki nim skóra zachowuje elastyczność, nie pęka i nie łuszczy się.
W przypadku tapicerki welurowej oraz aksamitnej czyszczenie musi uwzględniać dłuższy włos tkaniny. Najlepiej jest wykorzystać do prania delikatny roztwór amoniaku i wody. Powinno się aplikować go przy pomocy miękkiej ściereczki, pocierając tapicerkę zgodnie z kierunkiem ułożenia włókien. Dzięki temu zdecydowanie zmniejsza się ryzyko uszkodzenia tapicerki i pozostawienia na niej brzydkich śladów.