Gdzie sprawdza się czyszczenie wykładzin na sucho?

Czyszczenie na sucho wykładzin w pewnych sytuacjach jest jedynym możliwym wyjściem. W restauracjach, pomieszczeniach hotelowych czy w innych miejscach otwartych przez całą dobę, nie można pozwolić sobie na czyszczenie wykładzin na mokro. W takich miejscach nie ma możliwości zamknięcia niektórych pomieszczeń czy nawet całego lokalu po to, by zająć się jego sprzątaniem, ale bez wątpienia trzeba zrobić wszystko, by w pomieszczeniu było czysto. Z tego powodu warto wiedzieć o możliwości czyszczenia wykładzin na sucho. Na czym ono polega? Gdzie się je stosuje?

Jak wyczyścić wykładzinę na sucho?

Podstawą zachowania czystości jest regularne odkurzanie. To właśnie je można przeprowadzać każdego dnia (a czasami nawet kilka razy w ciągu dnia pracy) po to, by na bieżąco usuwać kurz i pyły z wykładziny. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko odkładania się zanieczyszczeń, które po czasie trudno jest usunąć. Dokładne odkurzanie powinno też zostać przeprowadzone tuż przed czyszczeniem na sucho. W ten sposób można usunąć już na wstępie dużą część zabrudzeń.

Drugim krokiem jest rozpylenie na całej powierzchni wykładziny specjalnego preparatu. Najczęściej używa się do tego aerozoli, choć profesjonaliści cenią sobie także produkty w formie proszku. Następnie detergent należy wetrzeć w wykładzinę tak, by dostał się głęboko pomiędzy poszczególne włókna. To w końcu tam znajduje się najwięcej zanieczyszczeń, które zwykle nie są usuwane podczas codziennego odkurzania. Produkt powinno się wcierać przy pomocy szczotki o średniej twardości. Zbyt miękkie włosie nie będzie docierało głęboko, a zbyt twarde może uszkodzić strukturę wykładziny. Po dokładnym rozprowadzeniu detergentu należy odczekać przynajmniej kilkanaście minut. To właśnie jest czas, w którym preparat może rzeczywiście działać i wchłaniać brud znajdujący się pomiędzy włóknami wykładziny.

Na koniec należy ponownie bardzo dokładnie odkurzyć całą powierzchnię. W tym wypadku chodzi o to, by zebrać nie tylko stałe drobinki, ale też produkt do czyszczenia na sucho połączony z zabrudzeniami. Tak długo jak nie zostanie on usunięty, to wykładzina nie będzie prezentowała się odpowiednio, a czyszczenia nie można uznać za zakończone.

Dlaczego warto wybierać czyszczenie na sucho?

W przypadku zwykłego czyszczenia wykładzin trzeba liczyć się z ich przemoczeniem. W przypadku zastosowania metody ekstrakcyjnej materiał jest jedynie wilgotny, ale i tak, zanim będzie nadawał się do zwykłego użytkowania, musi dobrze wyschnąć. Do wilgotnej wykładziny zdecydowanie szybciej przywierają zabrudzenia. Korzystanie z niej zbyt wcześnie oznacza, że efekt czyszczenia będzie niewidoczny.

W wielu miejscach nie ma możliwości przeprowadzenia czyszczenia na mokro i czekania aż wszystko wyschnie. W niektórych lokalach życie niemal nigdy się nie zatrzymuje. Kluby, restauracje czy hotelowe sale nie powinny być zamykane. Z tego powodu trudno znaleźć miejsce w grafiku na to, by dokładnie wyczyścić wykładzinę. Nie oznacza to jednak, że z czyszczenia należy rezygnować. Wystarczy po prostu zdecydować się na stosowanie metody, która nie wymaga używania wody.