Do czego można wykorzystać doczyszczanie parowe i mechaniczne?

Doczyszczanie powierzchni jest trudnym zadaniem, bo wymaga szczególnie dużo nakładów pracy i dużej precyzji. Równocześnie daje świetne efekty, bo doczyszczanie zdecydowanie różni się od zwykłego sprzątania i codziennego mycia. Przeprowadza się je rzadziej, ale z pewnością warto to robić. Do czego można wykorzystać doczyszczanie parowe i mechaniczne?

Sprawdzone sposoby na doczyszczanie

Doczyszczanie parowe i mechaniczne można wykorzystywać do tego, by powierzchnie lśniły czystością. Obie te metody można wykorzystywać nawet jedna po drugiej, by wesprzeć ich wzajemne działanie.
Na początek dobrze jest sięgnąć po myjkę parową. W jej zbiorniku znajduje się woda, która jest podgrzewana do wysokiej temperatury tak, by zaczęła parować. Para jest uwalniana przez nasadkę, pistolet lub dyszę. Końcówkę należy dobrać odpowiednio do rodzaju powierzchni tak, by możliwe było dostanie się nawet w zakamarki. Gorąca para ma działanie dezynfekujące i bardzo skutecznie zmiękcza zabrudzenia. To sprawia, że ich usunięcie jest zdecydowanie łatwiejsze.
Jeśli plamy lub brud nie zostały zmyte już przez samą parę, to na pewno zostały dobrze przygotowywane do doczyszczania mechanicznego. Wymaga ono sporo pracy, bo polega po prostu na szorowaniu zabrudzonych powierzchni przy pomocy szczotek o różnych rozmiarach i twardości włosia. Rodzaj szczotki powinien zostać odpowiednio dobrany do typu powierzchni oraz jej twardości. Włosie nie może być zbyt twarde, by nie pozostawiło po sobie rys, ale równocześnie musi być na tyle sztywne, by zrywało brud.

Co można doczyszczać myjką parową?

Para może być wykorzystywana do czyszczenia wielu różnych powierzchni. Trzeba podkreślić, że parownica wcale nie używa zbyt dużej ilości wody, więc można ją wykorzystywać nawet do doczyszczania powierzchni, które nie powinny mieć kontaktu z dużą wilgocią np. panelami laminowanymi. Doczyszczanie parowe można wykorzystać przy myciu twardych posadzek np. z kamienia, betonu lub lastrico, drewnianych tarasów, a nawet elementów ze stali nierdzewnej. Można je zastosować do czyszczenia płyt grzejnych, piekarników i okapów.
Co ważne, parownica sprawdzi się też do doczyszczania szklanych kabin prysznicowych, większych powierzchni szklanych, a nawet płytek ceramicznych i fug. W razie potrzeby można też użyć jej do czyszczenia elewacji i ścian. Para nie powinna uszkodzić nawet starych tapet. To wszystko sprawia, że czyszczenie parowe jest uniwersalne i bardzo praktyczne.

Zalety doczyszczania parowego

Rozważając czyszczenie parą, koniecznie trzeba pamiętać o zaletach tego rozwiązania. Przede wszystkim para wodna jest naturalna. Do mycia nie używa się detergentów ani żadnych środków chemicznych. Dzięki temu wyczyszczone powierzchnie są wolne od alergenów i bezpieczne dla małych dzieci i czworonogów.
Wysoka temperatura równocześnie skutecznie dezynfekuje powierzchnie. Podczas mycia oprócz widocznych zabrudzeń, można od razu usuwać niewidoczne gołym okiem drobnoustroje. To z kolei oznacza mniej pracy, bo nie ma powodu, by te same powierzchnie dezynfekować ponownie.