Dlaczego trzeba czyścić klimatyzację? Jak to robić?

Klimatyzacja zapewnia komfort cieplny nawet podczas największych upałów. Wiele osób chętnie z niej korzysta, choć niewiele pamięta o regularnym jej odgrzybianiu i czyszczeniu. To z kolei może mieć wpływ na zdrowie osób, które są narażone na wdychanie zanieczyszczonego powietrza. Jak czyścić klimatyzację? Dlaczego to jest tak ważne?

Dlaczego trzeba czyścić klimatyzację?

Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie jest oczywiste. W budynkach pamięta o tym zdecydowanie mniej osób. To spory błąd, bo takie zaniedbanie może prowadzić do chorób dróg oddechowych. Podstawowym zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie, że w przestrzeni będzie konkretna temperatura. Klimatyzacja może więc nie tylko obniżać temperaturę, ale też ją podwyższać.
W trybie chłodzenia w systemie klimatyzacji wytwarza się spora ilość wilgoci, która z kolei stanowi świetne środowisko do rozwoju drobnoustrojów. Kiedy obieg powietrza zostanie włączony, drobnoustroje, zanieczyszczenia i grzyby mogą być wyrzucone z powrotem do pomieszczenia. Tam z kolei mogą łatwo przedostać się do organizmów żywych. Stąd też oczywiste jest, że do czyszczenia klimatyzacji powinno się używać jedynie takich środków, które są bezpieczne dla układu oddechowego i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka lub domowych zwierząt.

Jak czyścić klimatyzację?

Przede wszystkim klimatyzację należy czyścić regularnie. To bardzo ważne, bo w przeciwnym wypadku dojdzie do nagromadzenia się drobnoustrojów w układzie. Filtry z klimatyzatorów można czyścić przy pomocy zwykłego odkurzacza. Po usunięciu z nich pyłów warto spryskać je środkiem bakteriobójczym. Taca skroplin z kolei powinna być dokładnie wypłukana gorącą wodą, a następnie spryskana środkiem zabijającym bakterie. Czyścić należy także parownik oraz skraplacz. Do ich pielęgnacji powinno się używać dedykowanych środków.
Bez wątpienia samodzielne czyszczenie klimatyzacji jest trudne. Z tego powodu dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Fachowcy do czyszczenia wykorzystują chemię, która skutecznie radzi sobie z pleśnią i równocześnie jest bezpieczna dla ludzi. Wysokiej jakości środki do tego celu zwykle nie są dostępne w sklepach, ale są zarezerwowane raczej do profesjonalnego użytku.

Jak przebiega odgrzybianie klimatyzacji?

Bardzo ważnym etapem czyszczenia klimatyzacji jest jej odgrzybianie. Dzięki niemu można skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji oraz powodujących go bakterii. Odgrzybianie w krótkim czasie podniesie również jakość powietrza w pomieszczeniu. Jest kilka metod odgrzybiania klimatyzacji. Najprostsza z nich zakłada użycie specjalnej pianki. Wystarczy odłączyć klimatyzator od prądu, a następnie zaaplikować do jego wnętrza dobrze wstrząśniętą piankę. W kilkanaście minut może ona skutecznie poradzić sobie z zanieczyszczeniami nagromadzonymi w klimatyzatorze. Takie odgrzybianie powinno się powtarzać nie częściej niż raz na kilka miesięcy. Alternatywą dla pianki mogą być spraye o tym samym działaniu.
Do szybkiej i skutecznej dezynfekcji klimatyzacji można też wykorzystać ozonator. To specjalne urządzenie, które generuje dużą ilość ozonu. Jest to reaktywna forma tlenu, która świetnie radzi sobie z niszczeniem ścian komórkowych mikroorganizmów. Może więc z powodzeniem poradzić sobie z bakteriami, wirusami i grzybami. Koszt ozonowania nie jest wysoki, a sam proces nie wymaga demontażu klimatyzatora. Warto też zwrócić uwagę, że ozonowanie nie wykorzystuje żadnych środków chemicznych, które byłyby groźne dla człowieka. Ozon naturalnie znajduje się w atmosferze, więc wystarczy po prostu odczekać, aż jego stężenie się wyrówna. Ozonowanie świetnie radzi sobie również z nieprzyjemnymi zapachami.
W przypadku najtrudniejszych zanieczyszczeń można też spróbować odgrzybiania z wykorzystaniem ultradźwięków. Jest to metoda, która wymaga zastosowania specjalnego urządzenia. Rozpyla ona detergent i równocześnie wytwarza ultradźwięki, które rozbijają mikroorganizmy i tym samym skutecznie je niszczą.