Dlaczego powinno się polimerować podłogi?

Polimerowanie podłóg jest usługą, którą chętnie polecają wszystkie osoby pracujące w sektorze usług sprzątających. Polimeryzacja przede wszystkim ma służyć zabezpieczeniu posadzek w ciągach komunikacyjnych. Dzięki niej kurz mniej osiada na podłodze, a ona sama jest dodatkowo zabezpieczona przed wilgocią i dodatkowo nabłyszczona. Położenie powłoki polimerowej jest skuteczne i daje świetne efekty. Jak przeprowadza się polimeryzację? Dlaczego powinno się to robić?

Na czym polega polimeryzacja podłogi?

Polimeryzacja to nazwa reakcji chemicznej, która polega na rozrywaniu się wiązań chemicznych i łączeniu się ich z innymi cząsteczkami. W ten sposób powstają duże cząsteczki, które są zwane polimerami i mają one określone właściwości fizykochemiczne. W tym procesie wiele monomerów łączy się w polimery.

W przypadku polimeryzacji podłóg wykorzystuje się właśnie tę reakcję. Nową warstwę polimerową tworzą plastyfikatory ciężkie, a kompleksy metaliczne (jeśli występują w danej dyspersji polimerowej) mają za zadanie połączyć polimer z posadzką. W ten sposób tworzy się odpowiednio dużą siłę wiązania z powierzchnią, co oznacza, że powstała powłoka jest trwała.

Jak przeprowadza się polimeryzację podłóg?

Polimeryzacja składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich jest dokładne oczyszczenie posadzki. To jej podstawowe przygotowanie do położenia ochronnej powłoki. Najlepiej jest całą podłogę odkurzyć, a następnie namoczyć roztworem środka, którego zadaniem jest usuwanie plam z tłuszczów, olejów i starej powłoki polimerowej. Detergent ma za zadanie zwiększyć przyczepność kolejnej warstwy polimerów. Po jego aplikacji należy dać mu czas na działanie, a następnie dokładnie wyczyścić całą powierzchnię posadzki. Na koniec należy spłukać podłogę przynajmniej kilka razy czystą wodą, która powinna zostać zebrana suchym mopem. Następnie trzeba poczekać, by posadzka dobrze wyschła.

Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można nakładać warstwę polimerową. Zazwyczaj konieczne jest położenie przynajmniej kilka warstw środka, choć ich ilość jest uzależniona od rodzaju posadzki. Warstwy polimerowe powinno się nakładać na krzyż po to, by zminimalizować ryzyko ominięcia jakichś fragmentów podłogi. Przed nałożeniem kolejnej warstwy należy poczekać, aż poprzednia dobrze wyschnie. Zwykle trwa to od 30 do 60 minut. W przypadku ostatniej warstwy powinno się poczekać dłużej i dać jej przynajmniej 12 godzin, by na pewno była sucha. Po upływie doby posadzkę z polimerami można wypolerować białym padem. Polerowanie utwardza powierzchnię i sprawia, że jest ona wyjątkowo trwała.

Posadzka po polimeryzacji powinna być odpowiednio konserwowana. Żeby wyglądała dobrze, należy stosować odpowiednio dobrane środki czyszczące. Najlepiej jest sięgać po detergenty, które mają w swoim składzie polimery zgodne z tymi, które znajdują się już w nałożonej powłoce.

Gdzie stosuje się polimerowane podłogi?

Jest wiele miejsc, w których doskonale sprawdzają się polimerowane posadzki. Przede wszystkim warto postawić na nie w często uczęszczanych ciągach komunikacyjnych, czyli w korytarzach. Powłoki sprawdzą się też w poczekalniach, na salach gimnastycznych, a nawet w szpitalach i przychodniach. Na rynku dostępne są środki do polimeryzacji, które są odporne na działanie środków dezynfekujących, więc świetnie sprawdzają się właśnie w miejscach, w których ogromne znaczenie ma higiena i bezpieczeństwo sanitarne.

Co daje polimeryzacja posadzek?

Posadzki po polimeryzacji wyglądają wyjątkowo dobrze. Przede wszystkim mogą mieć bardziej błyszczącą powierzchnię, wolniej się brudzić i równocześnie być zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Powłoka chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, czyli zarysowaniami. Do tego też może zmniejszyć ryzyko poślizgu. Polimery nie przyciągają kurzu i zdecydowanie opóźniają gromadzenie się brudu.