Dlaczego klimatyzację samochodową należy ozonować?

Obecnie samochody z klimatyzacją zdecydowanie wypierają auta starej daty, które nie są w nią wyposażone. Dzięki temu coraz więcej osób zdaje sobie także sprawę z tego, jak ważne jest prawidłowe dbanie o klimatyzację. W końcu nikt nie chce chorować tylko dlatego, że w porę nie wyczyścił swojego pojazdu i nie zadbał o jego bezpieczeństwo sanitarne. Na szczęście jest ozonowanie klimatyzacji samochodowej, które może rozwiązać większość problemów z drobnoustrojami rozwijającymi się w systemie. Dlaczego tak właściwie klimatyzację samochodową należy ozonować?

Na czym polega przegląd klimatyzacji?

W każdym aucie wyposażonym w klimatyzację powinno się przynajmniej dwa razy do roku sprawdzać jej stan. Zwykle robi się to na wiosnę — przed rozpoczęciem korzystania z klimatyzacji oraz na zimę. W ten sposób można mieć pewność, że po sezonie system był sprawny i został prawidłowo przygotowany do kolejnych miesięcy bezczynności. Podczas przeglądu sprawdza się sprawność układu, uzupełnia ilość czynnika, który się w nim znajduje i przeprowadza dezynfekcję.

To właśnie ten ostatni element jest szczególnie ważny, bo wpływa na zdrowie osób korzystających z samochodu. W klimatyzacji panują bardzo dobre warunki do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych oraz grzybów. W momencie włączenia dmuchawy, zarazki te mogą być wypychane wraz z chłodnym powietrzem do kabiny samochodu. Tam z kolei są wdychane przez kierowcę i pasażerów. Łatwo jest domyślić się, jakie są tego konsekwencje.

Postaw na ozonowanie klimatyzacji

Jeśli chodzi o odgrzybianie klimatyzacji, to stosuje się zamiennie dwie metody — ozonowanie i ultradźwięki. Obie są przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla ludzi. W obu nie stosuje się żadnych specjalnych detergentów. Ozon jest przecież gazem, który naturalnie występuje w naszej atmosferze. Ważniejszy niż wybór metody dezynfekcji jest jej efekt.

W tym wypadku można śmiało powiedzieć, że obie metody są bardzo skuteczne i wydajne. Świetnie sprawdzają się w praktyce i są proste do przeprowadzenia. Mimo tych podobieństw zdecydowanie lepszą metodą jest ozonowanie klimatyzacji. Wynika to z prostego faktu — ozon neutralizuje także nieprzyjemne zapachy. Zastosowanie ozonowania przynajmniej na jakiś czas rozwiązuje problem z odorami i sprawia, że jazda autem jest przyjemniejsza.