Dlaczego czyszczenie wykładziny i siedzeń w kinie jest takie ważne?

Czyszczenie wykładziny i siedzeń w kinie jest jednym z podstawowych zabiegów przeprowadzanych po to, by utrzymać sale w czystości. To bardzo ważne, bo jak łatwo się domyślić kolejni klienci najprawdopodobniej wcale nie będą mieli ochoty odwiedzać zabałaganionego kina, w którym resztki jedzenia znajdują się na fotelach i podłodze. Dlaczego tak naprawdę regularne czyszczenie wykładzin i siedzeń jest takie ważne? Z jakiego powodu żadne kino nie powinno go zaniedbywać?

Estetyka i komfort seansu

W nowoczesnych kinach kolejne seanse odbywają się w krótkich odstępach czasu. Jedna projekcja się kończy, a kilkanaście minut zaczyna następna w tej samej sali. Pracownicy kina mają bardzo mało czasu na to, by doprowadzić całą salę do porządku, więc jak łatwo się domyślić nie mogą robić tego bardzo dokładni. Nikt nie czułby się dobrze, siedząc pomiędzy resztkami cudzego jedzenia. Z tego powodu usuwane są przede wszystkim najbardziej widoczne odpadki.

Najczęściej pomiędzy seansami pracownicy po prostu zgarniają te śmieci, które udało im się zauważyć. Na koniec dnia pracy z kolei dokładniej odkurzają fotele i wykładziny, choć zwykle to też dzieje się w dużym pośpiechu. Sale są duże i kiepsko oświetlone, bo z założenia ma panować w nich ciemność, która umożliwia wygodne oglądanie filmu i lepsze skupienie się na ekranie. Ostatecznie nawet po codziennym sprzątaniu sali kinowej, można spodziewać się tego, że gdzieś zawieruszyły się jeszcze niewielkie resztki popcornu czy piasek z butów.

To wszystko zdecydowanie obniża walory estetyczne sali oraz zmniejsza komfort widzów. Zrelaksowanie się osób, które zauważają dookoła siebie brud, jest bardzo mało prawdopodobne. Tacy widzowie na pewno nie będą zadowoleni z wizyty w kinie. Bardzo możliwe, że złożą skargę na warunki panujące w sali, umieszczą w internecie negatywną opinię na temat kina albo opowiedzą swoim znajomym o zaistniałej sytuacji. Z pewnością też widz, który źle czuł się w kinie, nie będzie już chciał do niego wrócić. To z kolei są oczywiste straty finansowe, bo kina bardzo ucierpiały podczas pandemii koronawirusa i dodatkowo od kilku sezonów muszą bardzo silnie konkurować z platformami streamingowymi.

By zapewnić odpowiednie wrażenia estetyczne i zadbać o najwyższy komfort na sali kinowej, koniecznie trzeba zadbać o regularne czyszczenie wykładzin i siedzeń. Powinno się je przeprowadzać dość często, bo w kinach panuje duży ruch. Tym samym zabrudzenia zbierają się w dość krótkim czasie. Lepiej jest usuwać je niemal na bieżąco, niż pozwolić im na akumulację i zaschnięcie. Takie trudne zabrudzenia wymagają użycia profesjonalnych detergentów i zwykle, by się ich pozbyć, trzeba kilkukrotnie powtórzyć pranie. To z kolei zajmuje sporo czasu.

Kwestie wizerunkowe

Czy wiesz, jaką opinię będzie miało kino, którego klienci cały czas trafiają na plamy na wykładzinie albo lepkie siedzenia? Jakie recenzje wystawi kinu widz, który wróci do domu z plamą na ubraniu powstałą na skutek siedzenia w zalanym fotelu?

Na pewno będą to bardzo negatywne opinie, które będą zniechęcały innych do odwiedzenia tego konkretnego lokalu. Takie wpadki wizerunkowe łatwo docierają do kolejnych odbiorców i skutecznie zniechęcają ich do skorzystania z oferty kina. W końcu w okolicy pewnie są też inne miejsca, w których można dobrze spędzić czas.

Jeśli nie chcesz, by Twoje kino lub kino, którym zarządzasz, zaliczyło wizerunkową wpadkę, to musisz przywiązywać dużą wagę do czystości w nim i wpisać czyszczenie wykładzin i tapicerek w miesięczny grafik.

Bezpieczeństwo sanitarne

Nie można też zapominać, że kina powinny być miejscami bezpiecznymi pod względem sanitarnym. Współcześnie przywiązuje się ogromną wagę do tego, by w miejscach publicznych można było czuć się swobodnie i można było zapomnieć o drobnoustrojach. Tymczasem stare zabrudzenia powstałe najczęściej na skutek rozsypanego jedzenia i rozlanych napojów są doskonałym miejscem do rozwoju bakterii. Stąd też sale kinowe wzbudzają obawy wielu osób, które zastanawiają się, czy przebywanie w nich jest bezpieczne.

Również z tego względu warto pamiętać o regularnym praniu tapicerek i wykładzin. Usuwanie z nich zabrudzeń zmniejsza prawdopodobieństwo namnażania się bakterii, czy pasożytów, bo po prostu czyszczenie likwiduje miejsca dobre dla ich rozwoju. Jeśli nie mają one dobrych warunków do namnażania się, to siłą rzeczy nie stanowią tak poważnego zagrożenia dla zdrowia ludzi.