Czym wyczyścić kanapę? Jak wyprać kanapę domowymi sposobami?

Kanapa powinna być czysta. To mebel, z którego korzysta się każdego dnia. Na jego tapicerce może więc znaleźć się mnóstwo zanieczyszczeń, które trzeba wiedzieć jak usuwać, by nie dopuścić do zniszczenia materiału. Poza tym brudna kanapa, sofa czy fotel nie wyglądają zbyt dobrze i nie zachęcają do tego, by na nich usiąść. Jak je czyścić? Jak wyprać kanapę przy pomocy domowych metod?

Czyszczenie kanapy — najważniejsze kwestie

Zacznijmy od tego, że czyszczenie tapicerki nie jest wcale proste. Trzeba wiedzieć, z jakiego materiału została wykonana oraz znać pochodzenie widocznych na niej zabrudzeń. Bez tych informacji łatwo jest zniszczyć tapicerkę albo ją odbarwić. Zanim przystąpisz do czyszczenia kanapy domowymi sposobami, zastanów się, czy na pewno jesteś gotowy ryzykować. Jeśli nie — to po prostu zleć wypranie kanapy profesjonalistom.
Pomoc specjalisty może Ci się szczególnie przydać, gdy na tapicerce są stare i zaschnięte plamy… a Ty nie masz pojęcia, skąd się wzięły. Warto też skorzystać z usług fachowca, gdy kanapa jest antykiem lub gdy była bardzo droga, a Ty nie masz czasu i ochoty na eksperymenty.

Zacznij od odkurzenia tapicerki

Niezależnie od tego, jaki rodzaj tapicerki znajduje się na Twojej kanapie lub fotelu, sprzątanie rozpocznij od dokładnego jej odkurzenia. Dzięki temu pozbędziesz się okruchów, pyłów i sierści, które mogą znajdować się na materiale. Czyszczenie na mokro zakurzonej tapicerki mija się z celem, bo może ono skutkować wcieraniem brudu głęboko w tkaniny.
Do odkurzania kanapy wystarczy zwykły odkurzacz. W przypadku większości tapicerek powinno się sięgnąć po ssawkę taką jak do wykładzin. To podstawowa końcówka do odkurzacza o średniej szerokości. Z kolei do oczyszczenia zakamarków zdecydowanie lepiej sprawdzi się miękka ssawka szczelinowa. Dzięki niej można usunąć zabrudzenia, które tkwią głęboko w łączeniu poduszek. W przypadku kanap i fotelów obitych tapicerką skórzaną lub wykonanych z ekoskóry lepszym wyborem będzie użycie końcówki do odkurzacza zakończonej miękkim włosiem. Nie zarysuje ona powierzchni i nie uszkodzi nawet delikatnej skóry.
Dopiero kiedy kanapa będzie już całkowicie wolna od pyłu, kurzu, martwego naskórka i wszystkich tych drobiazgów, które mogą wpaść pomiędzy poduszki, można przejść do prania. Trzeba też podkreślić, że odkurzanie powinno być elementem stałej i często powtarzanej rutyny sprzątania w mieszkaniu. Z kolei pranie kanapy wystarczy powtórzyć dwa razy do roku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na tapicerce widoczne są plamy i zabrudzenia. Wtedy trzeba działać częściej po to, by nie dopuścić do dużego nagromadzenia zanieczyszczeń.

Czym wyczyścić kanapę na mokro?

Do prania kanapy wystarczy użyć ściereczki lub szczotki o miękkim włosiu. To uniwersalne narzędzia, które nie zniszczą tapicerki niezależnie od tego, z czego jest ona wykonana. Z pewnością warto mieć je pod ręką, by móc w razie potrzeby ręcznie wyprać tapicerkę.
Jeśli chodzi o środki do prania, to można sięgnąć po gotowe preparaty dostępne w każdym sklepie. Najczęściej mają one formę pianki lub proszku, który rozsypuje się na tapicerce, a następnie pozostawia na niej przynajmniej przez kilka godzin. Po tym czasie można go usunąć. Piankę ściera się wilgotną szmatkę, a proszek usuwa się przy pomocy odkurzacza.
Jeśli nie chcesz sięgać po środki chemiczne, to do czyszczenia kanapy możesz wykorzystać domowy sposób. Najprostszy preparat składa się z sody oczyszczonej. W zależności od tego, jak duże i stare jest zabrudzenie, do prania można wykorzystać pastę lub roztwór przygotowany właśnie na bazie sody. By zrobić pastę, wystarczy zmieszać 4 łyżki sody z 1 łyżką wody. By z tej samej ilości sody przygotować roztwór do czyszczenia kanap, trzeba rozpuścić ją w litrze letniej wody. Do prania można też użyć mieszanki wody i płynu do mycia naczyń lub szarego mydła.
W każdym wypadku szmatkę lub szczotkę moczy się w roztworze, a następnie delikatnie przeciera tapicerkę. Jeśli ma ona widoczny włos, to szmatkę należy prowadzić zawsze zgodnie z jego kierunkiem. Na koniec warto przetrzeć kanapę szmatką zamoczoną w czystej wodzie. Oczywiście powinno się ją często płukać po to, by pozbyć się z niej piany i resztek brudu.

Jak wyprać mocno zabrudzoną tapicerkę kanapy?

W przypadku wyjątkowo silnych zabrudzeń najlepiej jest wyprać kanapę przy pomocy specjalnego odkurzacza piorącego. Jeśli lubisz czystość, to koniecznie powinieneś wyposażyć się w takie urządzenie. Jeśli jednak zamierzasz używać go tylko raz na jakiś czas, to zdecydowanie łatwiej będzie wypożyczyć urządzenie albo skorzystać z pomocy fachowców.
W przypadku czyszczenia kanap najlepiej sprawdzi się pranie ekstrakcyjne. Polega ono na aplikacji specjalnego płynu rozpuszczającego zabrudzenia, a następnie wypłukaniu go z tkaniny bez jej przemaczania. To nowoczesna metoda, która daje świetne rezultaty. Warto też podkreślić, że żeby pranie ekstrakcyjne było skuteczne, powinna być stosowana do jego wykonania odpowiednia chemia. Profesjonalne i przebadane detergenty to podstawa.

Jak umyć kanapę ze skóry?

Trochę inaczej wygląda pielęgnacja kanapy z obiciem z naturalnej skóry. Wymaga ona użycia środka, który będzie skutecznie natłuszczał ją i zapobiegał jej pękaniu. Można przygotować go z:

  • ¾ szklanki octu,
  • ½ szklanki oliwy z oliwek lub oliwki dla niemowląt,
  • kilku kropli dowolnego olejku eterycznego.

Płyny powinno się dobrze wymieszać i wlać do butelki ze spryskiwaczem. Przed użyciem warto sprawdzić w niewidocznym miejscu, jak środek reaguje na konkretny rodzaj skóry i czy nie wchodzi w reakcję z barwnikami wykorzystanymi do jej produkcji.