Czym różni się czyszczenie szamba od opróżniania go?

W wielu miejscach w kraju wciąż nie ma możliwości podłączenia nieruchomości do kanalizacji. W takim wypadku konieczne jest zastosowanie szamba lub rzadziej — przydomowej oczyszczalni ścieków. Trzeba jednak koniecznie podkreślić, że o zbiornik na nieczystości należy odpowiednio dbać, by z czasem nie stał się poważnym zagrożeniem sanitarnym. Jak należy dbać o szambo? Czym różni się czyszczenie szamba od opróżniania go?

Czyszczenie szamba – dlaczego jest takie ważne?

Każdy właściciel szamba pamięta o jego opróżnianiu. Zdecydowanie mniej osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że szambo powinno się też czyścić. Tylko w ten sposób można pozbyć się zanieczyszczeń, które gromadzą się na samym dnie zbiornika oraz w rurach doprowadzających ścieki do niego. Wozy asenizacyjne nie są w stanie całkowicie usunąć zebranych nieczystości, które przez cały czas przechodzą procesy gnilne.

Efektem braku czyszczenia szamba może być jego uszkodzenie np. pęknięcie ścian, co może doprowadzić do skażenia środowiska w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Kolejną kwestią jest cofanie się nieczystości do budynku, powstawanie zatorów w rurach dopływowych i bardzo nieprzyjemny zapach.

Jak przebiega czyszczenie szamba?

Jeśli chodzi o czyszczenie szamba, to prawdziwą rzadkością jest stosowanie metod mechanicznych. Nie zapominajmy, że w szambie uwalniane są toksyczne gazy, a wystawienie na ich działanie już po kilku minutach może doprowadzić do utraty przytomności, a nawet śmierci. Z całą pewnością nie należy wchodzić do zbiornika. Trujących gazów nie należy lekceważyć.

Z tego powodu do czyszczenia szamba wykorzystuje się preparaty biologiczne i chemiczne. Ich znaczną część zajmują bakterie, które żywią się nieczystościami. Mogą one rozkładać ścieki, co zmniejsza ich ilość i może przyczynić się do zmniejszenia częstotliwości opróżniania szamba. Bakterie mogą neutralizować zapachy i ograniczać ich negatywny wpływ na otoczenie.

Preparaty do czyszczenia można wrzucać bezpośrednio do szamba albo do sedesu. Po spuszczeniu wody z pewnością i tak trafią do zbiornika.

Czyszczenie szamba a opróżnianie go

Opróżnianie szamba to po prostu wypompowanie jego zawartości i wywiezienie jej. Czyszczenie z kolei polega na wykorzystaniu preparatów, których zadaniem jest biologiczne i chemiczne rozłożenie nieczystości po to, by zmniejszyć ich ilość oraz zneutralizować nieprzyjemne zapachy.