Czym jest korekta lakieru?

Korekta lakieru czasami jest traktowana jako jeden z najbardziej czasochłonnych elementów auto detailingu. Jednak bez wątpienia daje ona świetne efekty i pozwala na odświeżenie lakieru. Dzięki niej można sporo zaoszczędzić, bo w wielu wypadkach okazuje się, że polerowanie lakieru da taki sam efekt jak lakierowanie elementu od nowa. Jednak cena korekty jest kilkukrotnie niższa niż lakierowanie. Na czym ona tak właściwie polega?

Korekta lakieru to jego polerowanie

Wiele osób nie wie, że korekta lakieru to nic innego niż jego bardzo dokładne polerowanie. Jej efektem jest błyszcząca powłoka lakiernicza bez wyraźnych zarysowań. Polerowanie pozwala na wydobycie głębi koloru, który podczas użytkowania może stać się mniej wyrazisty.
Korekta lakieru polega na mechanicznym usuwaniu rys i zniszczonej powłoki przy pomocy specjalistycznych maszyn polerskich, past oraz padów, czyli nakładek na maszynę. Dzięki fachowej wiedzy można odpowiednio dobrać produkty do polerowania w taki sposób, by praca przebiegała szybko, ale równocześnie by nie uszkodzić lakieru. Przy dobieraniu produktów i parametrów urządzenia, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj polerowanego lakieru oraz znajdujących się na nim uszkodzeń. Tylko w taki sposób można usunąć rysy i nie spowodować przy tym powstania kolejnych.
Podczas polerowania lakieru ściąga się jedynie jego bezbarwną warstwę. W żadnym wypadku nie powinno się usuwać kolorowej bazy. Z tego powodu fachowiec musi podczas wykonywania usługi być w pełni skupiony na swoim zadaniu. Polerowanie lakieru to z pewnością zadanie dla perfekcjonistów.

Trzy rodzaje korekty lakieru

Korektę lakieru można podzielić na trzy rodzaje, które należy dobrać pod kątem zdegradowanego lakieru oraz efektu, jaki zamierzamy osiągnąć:

  • Jednoetapowa korekta lakieru – pozwala na usunięcie od 40% do 60% rys na lakierach samochodów, auto polerowane jest tylko raz. Czasami nazywana jest korektą One Step.
  • Dwuetapowa korekta lakieru – pozwala na pozbycie się od 60% do 85% rys, auto polerowane jest dwukrotnie.
  • Wieloetapowa korekta lakieru – pozwala na usunięcie od 80% do 98% rys, wszelkiego rodzaju zmatowień, wżerów po owadach i ptasich odchodach. Zajmuje najwięcej czasu, ale równocześnie daje najlepszy efekt.

W przypadku pojedynczych zarysowań i ogólnego dobrego stanu powłoki lakierniczej jednoetapowa korekta lakieru może być wystarczająca. Należy jednak podkreślić, że jej efekt nie jest wieczny. Będzie się on jednak dłużej utrzymywał, jeśli samochód będzie odpowiednio pielęgnowany. Dla przedłużenia efektów warto rozważyć położenie na lakierze powłoki ochronnej. Dzięki niej na pewno pojazd będzie dłużej dobrze wyglądał, a lakier będzie lepiej zabezpieczony przed wpływem czynników środowiskowych oraz drobnymi zarysowaniami.