Czym jest aplikacja twardego wosku?

Twardy wosk może skutecznie zabezpieczyć powłokę lakierniczą na karoserii. To jeden z najbardziej tradycyjnych wariantów ochrony lakieru, więc przez wielu jest traktowany jako stary i mało skuteczny sposób. To jednak wcale nie jest prawda. Wosk wciąż może być używany do tego, by przedłużać żywotność lakieru oraz poprawiać jego wygląd. Na czym polega aplikacja wosku? Czy można przeprowadzić ją samodzielnie?

Jak wygląda nakładanie wosku twardego?

Wosk twardy można kupić w większości sklepów motoryzacyjnych. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że dobór odpowiedniego produktu nie jest łatwy. W razie samodzielnej aplikacji produktu dobrze jest wcześniej poprosić o poradę fachowca i poprosić i wskazanie odpowiedniego wosku w zależności od:

  • koloru auta,
  • pory roku,
  • składu,
  • efektu wizualnego,
  • efektu hydrofobowego.

Woski twarde mają bardzo dużą wytrzymałość i trwałość. Są bardzo odporne na działanie czynników środowiskowych. Nakłada się je wyłącznie na czysty i odtłuszczony lakier, który zdążył już wyschnąć. Wosk koniecznie powinien zostać “dotarty”, co można robić ręcznie lub wykorzystać do tego celu specjalne urządzenie.
W przypadku samodzielnej aplikacji wosku należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu sprzętu. Wosk nakłada się na karoserię przy pomocy specjalnego aplikatora dołączonego do wosku lub miękkiej gąbki. Następnie produkt należy wcierać przy pomocy miękkiej szmatki. By osiągnąć doskonały efekt, trzeba się sporo napracować, ale bez wątpienia będzie on warty włożonego wysiłku.

Rodzaje wosków twardych

Można wymienić aż trzy różne rodzaje wosków twardych. Można stosować je zamienne, bo różnią się one cechami charakterystycznymi. Woski syntetyczne są produktem w pełni opracowanym w laboratorium. Gwarantują wysoki poziom ochrony i odporności na czynniki środowiskowe. Zawarte w nich cząstki polimerów łączą się z lakierem, co daje świetne efekty zwłaszcza podczas przygotowania do zimy.
Pewną alternatywą dla nich są woski naturalne otrzymywane z wosku Carnauba pozyskiwanym z liści palm brazylijskich oraz woskach pszczelich. Takie produkty sprawdzają się latem i wiosną. To właśnie zasługa ich wyjątkowo wysokiej twardości.
Na rynku dostępne są też woski hybrydowe, które łączą w sobie cechy wosku Carnauba oraz sztucznych polimerów. Takie woski są wyjątkowo trwałe i świetnie uwydatniają koloryt lakieru. Można stosować je przez cały rok, ale szczególnie dobrze sprawdzą się jesienią i zimą.

Kiedy warto sięgnąć po wosk?

W ciągu roku powinno się nakładać wosk przynajmniej dwa razy. Zdecydowanie można używać go częściej, bo efekt woskowania utrzymuje się od trzech do czterech miesięcy. Z całą pewnością jest on mniej trwały, niż efekt aplikacji powłoki ceramicznej czy przyklejenia folii ochronnej.
Wosk powinno się nakładać na suchą karoserię. Najlepiej by nie była ona zmarznięta, bo będzie to zdecydowanie utrudniało rozcieranie wosku. Równocześnie nie może też być zbyt rozgrzana słońcem, bo wosk może się pod wpływem jej temperatury topić i spływać z lakieru. Najlepiej jest więc poczekać na suchy, ciepły i trochę pochmurny dzień lub też po prostu woskować auto pod dachem.

Co daje stosowanie wosków twardych?

Wosk twardy przede wszystkim poprawia wygląd powłoki lakierniczej. Pomaga wydobyć jej kolor i nadaje jej blasku. Dobrze wypolerowany wosk może sprawić, że lakier będzie błyszczący niemal jak lustro. Wosk ma także własności hydrofobowe. Oznacza to, że jest mniej podatny na zabrudzenia, a woda z opadów szybciej z niego spływa. Może on też chronić przed niewielkimi uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi, które są skutkiem stosowania soli drogowej oraz kwaśnych deszczów.
Dzięki temu, że wosk chroni lakier, to skutecznie pomaga on utrzymać wartość samochodu. To z kolei będzie miało ogromne znaczenie przy jego odsprzedaży.