Czy wiesz, dlaczego pranie wykładzin w przedszkolu jest aż tak ważne?

Bardzo dużo osób bagatelizuje czyszczenie wykładzin w przedszkolu. Twierdzą one, że podłogi wystarczy regularnie odkurzać, ale nie ma powodu, by je prać i doczyszczać. Być może wynika to z niechęci do stosowania detergentów w miejscu, w którym przebywają dzieci. To jednak spory błąd, który może wpłynąć na obniżenie bezpieczeństwa sanitarnego maluchów. Dlaczego czyszczenie dywanów w przedszkolach i żłobkach jest takie ważne?

„Wypadki” w przedszkolu zdarzają się często

Chyba każdy wie, że w przedszkolu małe wypadki zdarzają się wyjątkowo często. Wylana zupa, rozlany sok, przewrócone farby, brudne buciki, lepkie rączki… To wszystko może na wykładzinie pozostawić sporo śladów, które będą szpeciły pomieszczenie. Trzeba też pamiętać, że świeżą plamę dość łatwo roznieść i rozmazać zabrudzenie na większej powierzchni.

Z tego powodu nawet kilka łyżek zupy na wykładzinie może zmienić się w małą katastrofę, której sprzątanie tylko przy pomocy chusteczek nie da zadowalającego efektu. Koniecznie trzeba o tym pamiętać, bo przecież zabrudzenie najlepiej usuwać, kiedy jest świeże. Z tego powodu, jeśli coś się wyleje, to należy szybko reagować. Większość przedszkolnych zabrudzeń można zmyć przy pomocy letniej wody i mydła, które należy później dokładnie wypłukać z dywanu. To dość skuteczne doraźne rozwiązanie.

Nie ma jednak pewności, że dywan wyczyszczony ręcznie jest w 100% czysty. Stąd nawet jeśli plamy są zmywane na bieżąco, to warto umówić się na regularne czyszczenie przedszkolnej wykładziny po to, by nie dopuścić do nagromadzenia się na niej starych zabrudzeń, których usunięcie będzie bardzo trudne lub niemożliwe.

Drzemki na dywanie

W większości sal to właśnie dywan jest tą najważniejszą częścią wyposażenia, na której dzieci spędzają najwięcej czasu. Maluchy siedzą na nim w kółeczku podczas rozmów z wychowawcą, bawią się w wolnych chwilach, tańczą, skaczą, a zdarza się też często, że na nim śpią. W niektórych przedszkolach nie stosuje się leżaczków, ale pozwala dzieciom na krótki odpoczynek bezpośrednio na dywanie. To rozwiązanie, które jest używane najczęściej u czterolatków, które mimo, że nie mają już drzemki w ciągu dnia, to czasami jeszcze jej potrzebują.

Żeby dzieci mogły spokojnie odpoczywać na dywanie, to bez wątpienia musi on być czysty. W przeciwnym wypadku drzemka na dywanie nie będzie relaksującym doświadczeniem, ale okazją do wdychania pyłków i drobnoustrojów znajdujących się na podłodze. Oczywiście nie ma możliwości codziennego prania wykładzin, ale jeśli będzie ono przeprowadzane regularnie, to nie dopuści się do namnożenia bakterii oraz powstania plam na tyle zaschniętych, że trudno będzie je usunąć.

Bezpieczna chemia

Jak łatwo się domyślić samodzielnie jest dość trudno wyczyścić wykładzinę. Stosowanie domowych sposobów może nie być skuteczne i jest czasochłonne. Osoby, które nie zajmują się praniem dywanów zawodowo, będą miały też spory problem z wybraniem środków chemicznych, które można bez obaw stosować do czyszczenia przedmiotów należących do dzieci. Profesjonaliści mają dostęp do detergentów, które nie uczulają i nie przyczyniają się do występowania podrażnień skóry. Jednak, by wybrać odpowiednie produkty trzeba mieć niezbędną wiedzę i znać działanie poszczególnych składników zawartych w detergencie.

Z tego powodu profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem wykładzin i tapicerek używają produktów, które mają swoje karty charakterystyk. Jest w nich dokładnie opisany skład detergentu, możliwe reakcje uczulające oraz środki bezpieczeństwa podczas ich stosowania. Dzięki wnikliwej analizie dokumentacji można wybrać takie środki, które bez obaw można używać nawet przy czyszczeniu przedmiotów przeznaczonych dla maluchów.