Czy trzeba czyścić wykładzinę na scenie?

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem teatru jest scena. To właśnie ona skupia na sobie uwagę wszystkich widzów. Tam kierują się wszystkie spojrzenia. Do tego też trzeba pamiętać o tym, że podczas każdego widowiska wykonuje się sporo zdjęć i nagrań, które przedstawiają głównie scenę i to, co się na niej dzieje. Dokładnie tak jest nie tylko podczas spektakli teatralnych, ale również koncertów, pokazów i wielu rodzajów eventów — również tych plenerowych. Czy wykładzinę na scenie należy czyścić?

Wykładzina musi być czysta

Czyszczenie wykładzin w teatrze na scenie to podstawa. To jedna z czynności, o których po prostu nie można zapominać i których nie powinno się bagatelizować. Scena musi prezentować się doskonale podczas każdego spektaklu. Przecież to na nią zwrócone są oczy widzów! Do tego musimy również dodać, że o plamy i zabrudzenia na scenie nie jest trudno.

Przy każdej aranżacji pracują dziesiątki osób. Występujący artyści to tylko niewielki ułamek osób, które pracują, by występ mógł się udać. Każda z tych osób podczas przygotowań przynajmniej kilka razy przechodzi przez scenę. Oznacza to, że jeszcze zanim kurtyna pójdzie w górę, wykładzina może wyglądać jak na bardzo uczęszczanym korytarzu. W takim stanie na pewno nie będzie prezentowała się zbyt dobrze i nie będzie wyglądała ładnie na setkach zdjęć, które zostaną wykonane jako pamiątka z wydarzenia.

Jaki jest na to sposób?

Jeśli wykładzina na scenie w teatrze ma być czysta, to po prostu trzeba o nią dbać. Nie ma w tym wypadku żadnej drogi na skróty. Pomiędzy spektaklami warto przeprowadzać bardzo dokładne jej odkurzanie, a jeśli to potrzebne to także czyszczenie na sucho. W ten sposób można usunąć wszelkie zabrudzenia z wykładziny i wyrównać jej kolor bez ryzyka zmoczenia włókien.

Z kolei kiedy występy przynajmniej przez kilka dni mają się nie odbywać, to warto zarezerwować sobie czas na czyszczenie wykładzin metodą ekstrakcyjną. Przy jej pomocy można pozbyć się tych zabrudzeń, które wniknęły już głęboko w strukturę wykładziny.

Oczywiście przed zastosowaniem jakichkolwiek detergentów na wykładzinie należy przeprowadzić próbę koloru. Polega ona na aplikacji niewielkiej ilości produktu w jakimś mało widocznym miejscu po to, by sprawdzić, jak zachowają się włókna w kontakcie z konkretnym preparatem. Jeśli kolor nie zmieni się, to środka można spokojnie użyć na całej powierzchni wykładziny.