Czy samochód można ozonować?

Ozonowanie wnętrza samochodu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jego popularność znacznie wzrosła, kiedy zagrożeniem stała się pandemia koronawirusa. W tym czasie zdecydowanie więcej mówiło się na temat bezpieczeństwa sanitarnego i tego, co należy robić, by zadbać o bezpieczeństwo swojego otoczenia. To pomagało budować świadomość społeczną. Biorąc pod uwagę, jak często korzystamy z samochodów, to z pewnością należy pamiętać o ich dezynfekcji. Czy samochód można ozonować? Jak wygląda ozonowanie wnętrza i czy jest bezpieczne?

Ozonowanie jest bezpieczne!

Przede wszystkim musimy podkreślić, że ozonowanie wnętrza pojazdu jest bezpieczne. To bardzo ważne i należy podkreślać to na każdym kroku. Ozonowanie nie wymaga stosowania żadnych detergentów. Podczas niego wykorzystuje się jedynie ozon, który jest gazem naturalnie występującym w atmosferze. Gaz ten jest reaktywny i dąży do tego, by łączyć się z innymi cząsteczkami. Z tego powodu rozrywa ściany komórkowe drobnoustrojów, co prowadzi do rozlania się ich plazmy oraz do ich neutralizacji.

Dla ludzi ozonowanie jest w pełni bezpieczne, choć oczywiście nie przeprowadza się go z pasażerami czy kierowcą wewnątrz auta. Po zakończonej dezynfekcji należy wnętrze wywietrzyć i dopiero po upływie kilkunastu minut można wsiąść za kierownicę i zacząć swoją podróż.

Ozonowanie nie przyczynia się do powstawania odpadów czy do skażenia środowiska. Podczas jego przeprowadzania nie pozostają żadne resztki, które należałoby zneutralizować lub zagospodarować. To doskonałe rozwiązanie dla miłośników ekologicznego stylu życia.

Ozonowanie jest proste

Żeby przeprowadzić ozonowanie wnętrza pojazdu, wystarczy generator ozonu. Trzeba ustawić go we wnętrzu pojazdu. Następnie należy upewnić się, że wszystkie szyby są szczelnie zamknięte i następnie uruchomić urządzenie. Potem należy jak najszybciej opuścić pojazd i zatrzasnąć drzwi. Dzięki temu gaz nie będzie rozprzestrzeniał się, ale pozostanie w kabinie, w której ma działać.

Inną metodą ozonowania jest podłączenie generatora bezpośrednio do obiegu powietrza w samochodzie. W takim wypadku w aucie należy uruchomić cyrkulację powietrza tak, by mogło ono swobodnie krążyć po całej kabinie i docierać do jej zakamarków równocześnie dezynfekując także elementy wentylacji.

Niezależnie od wybranej metody przy pomocy ozonowania można zdezynfekować wszystkie elementy znajdujące się w kabinie samochodu. To bezpieczne rozwiązanie dla elementów plastikowych, elektronicznych, a nawet tapicerki.

Zapomnij o zapachu

Warto też wiedzieć, że ozonowanie świetnie radzi sobie z usuwaniem nieprzyjemnych zapachów. W przypadku samochodów użytkowanych przez nałogowych palaczy często można wyczuć charakterystyczną woń. Zdarza się też, że pojazd przesiąka odorami związanymi z miejscem garażowania albo przewożonymi nim przedmiotami. W takim wypadku ozonowanie może być dobrym rozwiązaniem.

Krótki zabieg pozwoli na długi czas pozbyć się problemu z brzydkimi zapachami. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli już po usunięciu odoru auto będzie użytkowane dokładnie tak jak przedtem, to zapach najprawdopodobniej powróci. By zmniejszyć jego intensywność i uciążliwość warto zdecydować się na regularne przeprowadzanie ozonowania.