Czy pranie ekstrakcyjne tapicerki samochodowej jest skuteczne?

Każdy właściciel samochodu wie, że tapicerka brudzi się wyjątkowo szybko. Chwila nieuwagi i plama gotowa. Czasami nawet tapicerka brudzi się po prostu na skutek kontaktu z ubraniami osób, które na niej siadają. Bardzo łatwo przenoszą się na nią zabrudzenia zwłaszcza gdy tapicerka lub odzież są wilgotne. Dość szybko można zauważyć, że tapicerka w samochodzie ma zupełnie inny kolor niż na początku. Z tego powodu bez wątpienia należy ją prać. Jedną z metod wykorzystywanych do tego celu jest pranie ekstrakcyjne. Czy jest skuteczne? Czy daje spodziewane efekty?

Czyszczenie przy użyciu odpowiedniego sprzętu

Pranie ekstrakcyjne świetnie sprawdza się w wielu sytuacjach. Z powodzeniem można wykorzystywać je przy czyszczeniu kanap, foteli, dywanów i wykładzin. Z tego powodu można śmiało wnioskować, że sprawdzi się również podczas prania tapicerki samochodowej. Pranie tą metodą wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i środków chemicznych.
Przede wszystkim potrzebne jest urządzenie do prania ekstrakcyjnego. Jego zadaniem jest wypłukiwanie rozpuszczonego brudu oraz następnie usuwanie z tkaniny wody wraz z zabrudzeniami. Taka maszyna musi być wydajna i musi być w pełni sprawna, by czyszczenie zostało przeprowadzone poprawnie. To ona jest kluczowa dla sukcesu pracy.
Bardzo ważne są też stosowane środki chemiczne. Powinny one być dopasowane do rodzaju tapicerki oraz do typu zaobserwowanych na niej plam. Bardzo często konieczne jest punktowe usunięcie najtrudniejszych zabrudzeń, które mogą wymagać specjalnego traktowania. Najlepszym wyjściem jest stosowanie chemii ze sprawdzonych źródeł, która została już dobrze przetestowana przez fachowców od sprzątania.

Pranie w kilku krokach

Przed przystąpieniem do prania ekstrakcyjnego tapicerki samochodowej należy dokładnie ją odkurzyć. Zebranie wszystkich pyłków w kilka chwil poprawi wygląd tapicerki i równocześnie sprawi, że będzie ona łatwiejsza do wyprania. Drobinki mogą przeszkadzać w skutecznym wypłukaniu brudu z materiału. Odkurzanie powinno się przeprowadzić przy pomocy szerokiej szczotki z miękkim włosiem oraz wąskiej końcówki idealnej do tego, by dokładnie posprzątać zakamarki przy łączeniu tapicerki z innymi elementami nadwozia.
Następnie tapicerkę należy spryskać specjalnym środkiem przeznaczonym do prania ekstrakcyjnego. Jego zadaniem jest rozpuszczenie brudu. Zwykle można zauważyć, że pieni się on dość gwałtownie i szybko zmienia kolor z białego na szary lub żółtawy. Ta zmiana zabarwienia wynika właśnie z chłonięcia brudu.
Dla lepszych efektów środek powinno się dodatkowe wetrzeć przy pomocy miękkiej szczotki w tapicerkę. Dzięki temu może on dotrzeć nawet do głębszych warstw i usunąć brud niewidoczny gołym okiem. Następnie warto chwilę odczekać i pozwolić detergentowi działać.
Po kilkunastu minutach można przystąpić do głównej części prania, czyli wypłukiwania brudu. Do tego celu używa się specjalnej maszyny. Jej używanie jest dość trudne, bo trzeba wiedzieć, w jakim tempie przesuwać urządzenie po tapicerce. Chodzi o to, by zabrudzenia zostały wypłukane, ale równocześnie, by nie przemoczyć materiału. Z tego powodu powinno się wykonywać zdecydowane i płynne ruchy bez długiego zatrzymywania się w jednym miejscu.

Czas na wyschnięcie

W przypadku prania tapicerki samochodowej kluczowy jest czas potrzebny do jej całkowitego wyschnięcia. W żadnym wypadku nie można korzystać z wilgotnych siedzeń, bo mogą one przemoczyć ubrania, a do tego będą bardzo szybko łapały nowe zabrudzenia.
Z tego powodu najlepiej jest prać tapicerkę przy bardzo ciepłej pogodzie, kiedy słońce szybko ją wysuszy. W przypadku prania przy kiepskiej pogodzie warto zadbać o możliwość zostawienia samochodu z otwartymi oknami lub drzwiami np. w ogrzewanym garażu. Dzięki temu wilgoć z tapicerki dość szybko zniknie.