Czy oczka wodne można wyczyścić?

Oczka wodne są bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym podwórka. Często w oczkach nasadza się imponujące rośliny wodne, albo nawet wypuszcza ozdobne ryby. Niektóre ich gatunki są świetnie przystosowane do życia w zmiennych warunkach charakterystycznych dla naturalnego środowiska. Jednak z czasem oczko wodne może się zabrudzić. Czy można je wyczyścić? Co zrobić, by wyglądało dobrze?

Czyszczenie mechaniczne

Podstawową metodą czyszczenia oczek wodnych jest ta oparta na mechanicznym usuwaniu zanieczyszczeń. Żeby ją przeprowadzić, najlepiej jest wcześniej odłowić ryby i umieścić je w bezpiecznym zbiorniku zapasowym. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że którejś z nich stanie się krzywda podczas sprzątania.
Na początek powinno się dokładnie wyczyścić powierzchnię oczka. Na wodzie mogą unosić się liście, drobne śmieci i pyłki. Najłatwiej jest wyprać je przy pomocy podbieraka lub większego kosza zamontowanego na kiju. Ważne jest jednak, by siatka na nim nie miała zbyt dużych oczek. W przeciwnym wypadku śmieci będą nimi wypadały z powrotem do oczka.
Później powinno się odmulić dno oczka. Podczas jego użytkowania na pewno zgromadziła się na dole pokaźna warstwa odpadów, naniesionego przez wiatr piasku oraz odchodów ryb. Najlepiej jest zrobić to przy pomocy pompy ssącej. Dzięki niej można usunąć zanieczyszczenia, ale nie opróżniać całego zbiornika. Jednocześnie trzeba podkreślić, że podczas takiego mechanicznego czyszczenia oczka wodnego usuwane są też bakterie, które odgrywają ważną rolę w tworzeniu środowiska. Dobrze jest więc w następnym kroku je uzupełnić.
Jeśli Twoje oczko wodne jest małe, a grubość mułu w nim przekroczyła 15 cm, to możesz też po prostu wypompować około ⅔ wody, a następnie usunąć zabrudzenia z dna przy pomocy łopaty. Pamiętaj, że warto później wrzucić je na pryzmę z kompostem, bo będą stanowiły bardzo bogaty nawóz dla roślin.

Czyszczenie biologiczne

W razie problemów z klarownością wody można sięgnąć po biologiczne metody czyszczenia oczek wodnych. Polegają one na wprowadzaniu do zbiornika takich mikroorganizmów, które rozkładają martwą materię organiczną i neutralizują ją w taki sposób, by nie stanowiła zagrożenia dla ryb.
Na rynku dostępne są też specjalne preparaty, które należy dodać do oczka po mechanicznym jego czyszczeniu. Ich zadaniem jest szybka odbudowa naturalnej flory bakteryjnej, która jest ważna dla prawidłowego rozwoju roślin i zwierząt wodnych.
By zmniejszyć ryzyko zarastania wody glonami, można też po prostu posadzić w oczku rośliny wodne, które produkują dużo tlenu. To także metoda biologiczna, która sprzyja utrzymaniu oczka w czystości. Warunki tlenowe nie sprzyjają rozwojowi glonów, ale za to są bardzo wskazane dla prawidłowego funkcjonowania ryb.

Chemiczne czyszczenie oczka

Czyszczenie oczka wodnego można przeprowadzić także z wykorzystaniem metod chemicznych. Sprawdzają się one najlepiej w przypadku oczek, w których nie ma żadnych zwierząt, choć na rynku dostępne są też środki, które nie stanowią zagrożenia dla ryb. Preparaty dodaje się po to, by uzyskać pożądany kolor wody oraz zneutralizować jej zapach.
Stosowanie środków chemicznych jest dość proste i daje niemal natychmiastowe efekty. Trzeba jednak pamiętać, by używać ich rozsądnie i zawsze zgodnie z instrukcją producenta. Oczywiście chemiczne czyszczenie oczek wodnych nie zastąpi mechanicznego usuwania z nich piasku i liści. Jest to tylko jedna z metod, której zadaniem jest utrzymywanie efektu czystej wody na dłużej.