Czy mycie witryn sklepowych ma sens?

Właściciele sklepów z dużymi witrynami na pewno wiedzą jak uciążliwe jest dbanie o ich czystość. Przechodnie dotykają szyb po to, by sobie pokazywać różne towary. Czasami nieświadomie podchodzą bardzo blisko szyby i opierają się po to, by lepiej zobaczyć, co się za nią znajduje. Zdarzają się sytuacje, kiedy na szybę coś się wyleje i pozostawi po sobie bardzo nieestetyczne plamy. Czy skoro tak łatwo jest pobrudzić witrynę sklepową, to jest sens ją myć? Czy trzeba ją regularnie czyścić?

Kwestie wizerunkowe

Mycie witryn sklepowych jest niezbędnym elementem dbania o czystość. Niestety jest to zadanie bardzo uciążliwe i może wydawać się syzyfową pracą, ale jest kluczowe dla utrzymania porządku. Czysta witryna może być dobrą wizytówką dla sklepu, restauracji czy innego lokalu. To właśnie ona dobrze świadczy o osobach pracujących w danym miejscu oraz zachęca do wejścia do środka.

Brudne szyby z kolei działają bardzo zniechęcająco. Mogą sugerować, że punkt jest zamknięty. Przechodzący obok klienci mogą też obawiać się tego, że pracownicy firmy, którzy nie dbają o czystość, nie będą też dbali o poziom obsługi. Ważną kwestią jest również podkreślenie, że w wielu branżach widoczne zabrudzenia mogą sugerować brud na zapleczu. W przypadku lokali gastronomicznych, sklepów z żywnością, aptek czy drogerii jest to po prostu nie do przyjęcia.

Łatwo więc wnioskować, że lokal z brudnymi witrynami nie będzie zachęcał do jego odwiedzenia. Ostatecznie będzie miał mniej klientów i niższe przychody. W ten sposób drobiazg, jakim są szyby, może ostatecznie wpłynąć na to, czy biznes będzie rentowny, czy też okaże się katastrofą. Z pewnością błędem jest ryzykowanie przyszłości swojej firmy, tylko dlatego, że mycie witryny sklepowej jest uciążliwe i trzeba je często powtarzać.

Warto je dodać do codziennych zadań

Przede wszystkim mycie witryn powinno się przeprowadzać regularnie. Dobrym pomysłem jest włączenie go do codziennej rutyny sprzątającej. Oczywiście podczas takiego zwykłego sprzątania nie ma mowy o myciu całej witryny. Nie ma wtedy wystarczająco dużo czasu na to, by w całości umyć wysokie szyby i jeszcze dobrze wytrzeć je do sucha. Szyby w galeriach handlowych są tak wysokie, że do pełnego umycia konieczne jest użycie profesjonalnego sprzętu. Często konieczne jest też korzystanie z drabin, a praca na wysokości wymaga specjalnych uprawnień.

Podczas codziennego mycia należy skupić się na tych fragmentach witryny, które są najczęściej dotykane przez klientów, więc są najbardziej zabrudzone. Usunięcie śladów palców jest dość proste i zajmuje chwilę, a daje świetne efekty. Do takiego szybkiego czyszczenia witryn można wykorzystać zwykły płyn do mycia szyb, ale trzeba dokładnie go wytrzeć, by nie dopuścić do powstania zacieków. Płyn nie może spływać z szyby. Dobrym pomysłem jest używanie lekko zwilżonej płynem miękkiej szmatki. Można też wypróbować czyszczenie szyb na sucho — używa się do tego specjalnego czyściwa, które w lokalach gastronomicznych wykorzystuje się do polerowania zastawy i sztućców. Czyściwo nie poradzi sobie z tłustymi zabrudzeniami, ale ślady palców powinno dość łatwo usunąć bez ryzyka pojawienia się nieestetycznych zacieków.