Czy można umyć elewację?

Każdy właściciel budynku na pewno doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że elewacje brudzą się niezwykle szybko. Po ich wykonaniu najczęściej tylko przez kilka tygodni można cieszyć się pięknym i czystym kolorem. Później elewacja traci swój idealny wygląd i zaczyna się brudzić. Pojawiają się na niej napisy, graffiti, plamy, zacieki a bardzo często też po prostu całość traci swój dobry wygląd. Białe elewacje dość szybko szarzeją. Żółte i kremowe robią się bardziej ciemne i nie mają już tak czystego odcienia. Czy można umyć elewację? Czy można jakoś poprawić jej wygląd?

Szybki efekt odświeżenia

Mycie elewacji jest bardzo skutecznym sposobem na przywracanie jej dobrego wyglądu. Nie trzeba przecież od razu kłaść nowego tynku ani malować elewacji. W większości przypadków wystarczy użyć po prostu myjki ciśnieniowej i usunąć kurz oraz pyły, które przylgnęły do ścian. Woda pod dużym ciśnieniem nie koniecznie poradzi sobie ze zmyciem graffiti, ale na pewno będzie wystarczająca, by usunąć zwykłe uliczne zabrudzenia.

Umycie elewacji to świetny sposób na szybkie i dość tanie odświeżenie jej wyglądu. Doskonale sprawdza się w przypadku domów jednorodzinnych, budynków publicznych oraz bloków. Niewielkie społeczności muszą szczególnie dbać o wygląd swoich budynków i przykładać wagę do ich wyglądu. By prezentowały się atrakcyjnie i zachęcały nowych lokatorów, ściany zewnętrzne muszą być doczyszczone.

Co jest potrzebne do wyczyszczenia elewacji?

Żeby móc poradzić sobie z wyczyszczeniem elewacji, trzeba dysponować odpowiednim sprzętem. Przede wszystkim potrzebne są myjki. W przypadku usuwania łatwych zabrudzeń można wykorzystać po prostu myjki ciśnieniowe. W przypadku trudniejszych zabrudzeń można używać też urządzenia, które wykorzystują do czyszczenia specjalne detergenty. Dobiera się je do rodzaju elewacji, materiału, z jakiego powstała, rodzaju zabrudzeń a czasami także w zależności od koloru elewacji. Dzięki temu środki chemiczne mogą uwydatniać odcień ścian i sprawiać, że prezentują się jeszcze lepiej.

W przypadku wysokich elewacji zdarza się też, że konieczne jest użycie podnośników lub rusztowań. Zwykle są one konieczne gdy budynek ma więcej niż jedną kondygnację. By elewacja mogła być dobrze doczyszczona, fachowcy muszą mieć dobry dostęp do każdego jej fragmentu. W przeciwnym wypadku nie będzie ona czysta, ale będą na niej widoczne wyraźne niedoczyszczone pasy.