Czy można samodzielnie umyć komin?

Komin musi być drożny. To nie ulega żadnej wątpliwości. Z tego powodu trzeba go regularnie czyścić, by usuwać z niego nagromadzone osady i sadzę. Według fachowców komin powinno się czyścić nawet cztery razy do roku, a jest to szczególnie ważne przed okresem grzewczym. To właśnie wtedy należy przygotować się do ogrzewania i palenia w piecu. Czy komin można umyć domowymi sposobami? Czy lepiej jest wezwać fachowców?

Czyszczenie szczotką kominiarską

Najbardziej popularną metodą mycia komina jest ta z wykorzystaniem szczotki kominiarskiej i specjalnego obciążnika w kształcie kuli. By skorzystać z tej metody, trzeba wejść na dach, co dla wielu osób może być bardzo poważną przeszkodą. Jeśli nie czujesz się dobrze na dużej wysokości, to na pewno powinieneś zrezygnować.
Jeśli jednak wiesz, że poradzisz sobie na dachu, to możesz spróbować samodzielnego czyszczenia komina. Najlepiej będzie, jeśli poprosisz o pomoc osobę, która będzie Cię asekurowała. Po wejściu na dach znajdź miejsce, w którym możesz stabilnie stanąć i czegoś się złapać. Następnie załóż grube rękawice ochronne i opuść szczotkę na lince wraz z obciążnikiem w dół komina. Zajmij stabilne i wygodne miejsce, a następnie pociągnij szczotkę do siebie. Czynność powtórz przynajmniej kilka razy. Dzięki temu usuniesz smołę i pozbędziesz się ewentualnych zatorów z komina.

Mycie komina bez wchodzenia na dach

Jeśli nie chcesz wchodzić na dach, to możesz spróbować wyczyścić komin od dołu. Nie jest to niezawodny sposób, ale warto go wypróbować. Polega on na czyszczeniu komina przy pomocy specjalnego wyciora albo zestawu do czyszczenia komina, który można zamontować na wiertarkę.
Oczywiście podczas takiego czyszczenia musisz liczyć się z tym, że się pobrudzisz i być może okolica komina będzie wymagała dokładnego sprzątania.
Jeśli czyszczenie od dołu nie udrożni komina, to koniecznie skontaktuj się z kominiarzem.

Mycie komina z zewnątrz

Warto też przypomnieć, że komin powinno się myć z zewnątrz. W końcu obie jego strony mają kontakt z dymem i pyłami. Niewiele osób zwraca uwagę na wygląd komina, ale z pewnością w zestawieniu z wyczyszczonym dachem i umytą elewacją, brudny komin będzie prezentował się bardzo źle i będzie niszczył ogólne pozytywne wrażenie.
Żeby umyć komin, należy sprawdzić, jak został on wykonany. W przypadku ozdobnego klinkieru i tynku najłatwiej jest zastosować myjkę ciśnieniową z pianownicą. Sama woda najprawdopodobniej nie poradzi sobie z tłustymi śladami i uciążliwą sadzą. Warto sięgnąć po odpowiedni detergent, który rozpuści zabrudzenia, ale nie uszkodzi powierzchni pod nimi.