Czy graffiti można usunąć?

W wielu miejscach w Polsce graffiti są prawdziwą plagą. Bardzo często szpecą przestrzeń publiczną. Powstają nielegalnie na obiektach prywatnych oraz publicznych. Graffiti najczęściej jest nieczytelne i niezrozumiałe dla nikogo poza jego autorem, a o jego wartości artystycznej trudno dyskutować. Poza tym… nikt chyba nie miałby ochoty wypowiadać się w ciepłych słowach o graffiti, które ktoś namalował w nocy na odświeżonej lub nowej elewacji. Takie „dzieła” po prostu należy zmyć? Czy usuwanie graffiti jest możliwe?

Odpowiednio dobrane detergenty

Usuwanie graffiti jest możliwe, ale trzeba wiedzieć, jak się za nie zabrać. Przede wszystkim trzeba poznać charakterystykę materiału, na którym pojawiło się graffiti oraz farb użytych do jego wykonania. Profesjonalista dość szybko poradzi sobie z ich rozpoznaniem na tyle, by możliwe było dobranie odpowiednich detergentów. Chodzi o to, by były one skuteczne w walce z farbą użytą do wykonania grafiki, ale równocześnie, by nie zniszczyły one podłoża. Nie chodzi przecież o to, by konieczne było malowanie całej elewacji od nowa.

Dobrą praktyką stosowaną przez większość profesjonalnych firm jest przygotowanie odpowiedniego roztworu, a następnie zastosowanie go na niewielkim fragmencie graffiti, które znajduje się w mało rzucającym się w oczy miejscu. W ten sposób fachowiec może upewnić się, czy jego oczekiwania się sprawdzają i czy środek został odpowiednio dopasowany. Jeśli graffiti się rozpływa i wyraźnie farba się rozpuszcza, ale równocześnie nie zmienia się wygląd znajdującej się pod nią elewacji, to produkt jest gotowy do użycia.

Zdarza się jednak, że sam płyn to za mało. W takim wypadku konieczne jest szorowanie zabrudzonej powierzchni. Należy to robić z wyczuciem, by jej nie zniszczyć, ale równocześnie na tyle mocno, by pozbyć się zaschniętej farby. Do tego celu najczęściej używa się twardych szczotek ryżowych. Oczywiście należy pracować w rękawicach po to, by uniknąć uszkodzenia skóry dłoni przez chemię albo sztywne włosie szczotki.

Myjka ciśnieniowa

Do usuwania graffiti świetnie sprawdza się też myjka ciśnieniowa. Może ona być używana do spłukiwania detergentu z elewacji bloku czy domu. Dzięki temu można uniknąć powstania brzydkich zacieków po stosowaniu środków chemicznych. To rozwiązanie sprawdza się całkiem dobrze, choć należy pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć oczy i swoje ubranie, by zanieczyszczona woda nie wyrządziła dodatkowych szkód.

Równocześnie warto wiedzieć, że myjka ciśnieniowa może sprawdzić się do usuwania świeżego jeszcze graffiti. Jeśli użyta do niego farba jeszcze nie zdążyła zaschnąć, to jest duża szansa, że będzie można usunąć ją po prosty przy pomocy wody pod dużym ciśnieniem. Oczywiście nie ma sensu sięgać po zwykły wąż ogrodowy. Generuje on zbyt małe ciśnienie, by możliwe było wypchnięcie brudu z powierzchni. Najlepiej jest zdecydować się na zakup odpowiedniego automatu albo po prostu wynająć dysponującą nim ekipę, która w razie potrzeby będzie wiedziała także jak posłużyć się detergentami.