Czy dachy też należy odśnieżać?

Odśnieżanie dachów to temat dość kontrowersyjny. Mimo że znamy już przypadki tragedii, które wydarzyły się na skutek śniegu zalegającego na dachu, to wciąż wiele osób nie dba o to i nie stara się usunąć masy śniegowej z własnego budynku. W jakich sytuacjach śnieg na dachu może stać się niebezpieczny? Czy na prawdę dachy należy odśnieżać?

Kiedy odśnieżanie jest ważne?

Z odśnieżaniem dachu jest zupełnie inaczej, niż z odśnieżaniem chodnika. Z przejścia powinno się usuwać nawet niewielką ilość śniegu po to, by nie zmieniła się w pokrywę lodową i by nikt nie stracił na niej równowagi. Z dachem jest zupełnie inaczej. Przede wszystkim nie trzeba działać od razu. Niewielkie opady śniegu nie stanowią problemu, nawet warstwa o grubości kilku centymetrów nie powinna być problemem. Jednak jeśli od dłuższego czasu pada mokry i lepki śnieg, to sprawa staje się zdecydowanie bardziej poważna.

Mokry śnieg jest ciężki. Jeśli na dachu powstanie jego gruba warstwa, to łatwo sobie wyobrazić pod jak dużym obciążeniem znajduje się pokrycie dachu. To dodatkowe dziesiątki, a czasami nawet setki kilogramów, na które konstrukcja budynku mogła nie zostać przewidziana. Pod takim dodatkowym obciążeniem może dojść do uszkodzenia dachu, a w skrajnych wypadkach nawet do jego zawalenia. To przerażające konsekwencje, których trzeba być świadomym.

Na szczęście dość łatwo jest uniknąć tego dodatkowego obciążenia. Wystarczy obserwować sytuację i w wypadku długich opadów śniegu zdecydować się na usunięcie opadu z dachu — samodzielnie albo zatrudniając fachowców. Oczywiście dotyczy to budynków o płaskim dachu, z którego śnieg nie może spadać grawitacyjnie. Ze skośnego dachu śnieg zazwyczaj zsuwa się sam i może zalegać tylko w najniższych punktach pokrycia np. w rynnach.

Na co uważać przy odśnieżaniu dachu?

Przy odśnieżaniu dachu trzeba przede wszystkim dbać o swoje bezpieczeństwo. Dach może być śliski, co zdecydowanie zwiększa ryzyko upadku z wysokości. Konieczne jest wyposażenie się w odpowiednie obuwie z antypoślizgową podeszwą. Fachowcy najczęściej są wyposażeni w dodatkowe liny zabezpieczające. Mają też pozwolenie na pracę na wysokości, co potwierdza ich wiedzę na temat bezpieczeństwa. Z pewnością w przypadku odśnieżania dachów domów jednorodzinnych czy małych osiedlowych wspólnot bezpieczniej jest skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Kolejną kwestią jest zrzucanie śniegu na ziemię. Należy zabezpieczyć przestrzeń dookoła budynku tak, by nikt się w niej nie znalazł podczas odśnieżania i nie został przysypany zmarzniętm śniegiem. Kolejną kwestią jest to, że śniegu na dachu nie należy spychać w jego jedno miejsce. To mogłoby spowodować powstanie bardzo obciążonego punktu na dachu i zdecydowanie zwiększyłoby ryzyko jego uszkodzenia. Śnieg powinien być metodycznie i stopniowo zrzucany w dół, najlepiej bez żadnych przestojów. Oczywiście trzeba też uważać, by nie zsypywać go na chodnik czy podjazd, bo w takim wypadku na koniec pracy konieczne będzie jeszcze uprzątnięcie terenu dookoła budynku.