Czy czyszczenie wykładzin w firmie ułatwia wynajem?

Czyszczenie wykładzin w firmie warto przeprowadzać z kilku podstawowych powodów. Oczywiste są względy estetyczne oraz sanitarne. Warto też zastanowić się nad tym, czy czyste wykładziny są ważne z perspektywy osoby, która wynajmuje firmową przestrzeń. Czy czyste wykładziny i zadbane pomieszczenia ułatwiają znalezienie dobrego najemcy? Czy warto je przeprowadzać? A może potencjalni najemcy w ogóle nie zwracają na to uwagi? Czy czyszczenie wykładzin się opłaca?

Sprzątanie przed wynajmem

Jeśli planujesz wynająć powierzchnię biurową, to koniecznie musisz ją do tego celu przygotować. To żadna tajemnica, że czysta i zadbana przestrzeń jest korzyścią wizerunkową dla każdej firmy. Zastanów się sam — czy wolałbyś współpracować z kimś, kto działa w zagraconej piwnicy, a wszystkie rzeczy trzyma na brudnym i lepiącym się dywanie, czy raczej z kimś, kto pracuje w estetycznym biurze z czystą wykładziną? To oczywiste, że w drugim wypadku firma prezentuje się bardziej profesjonalnie i wiarygodnie.

Dlatego, jeśli szukasz najemcy, to na pewno powinieneś rozważyć czyszczenie wykładzin jeszcze zanim zaprosisz potencjalnych zainteresowanych na oglądanie pomieszczeń. Oczywiście nie powinieneś też robić zdjęć lokalu, jeśli jest on zabałaganiony. To na pewno utrudni Ci znalezienie dobrego najemcy w cenie, którą chciałbyś otrzymać.

Sprzątanie firmowych pomieszczeń przed wynajmem powinno być bardzo dokładne. Najlepiej jest zadbać nie tylko o okna, ale także o wykładziny. Bezwzględnie powinny być wyczyszczone, by mogły pełnić funkcje reprezentacyjne. Jeśli pomieszczenia mają być wynajęte z umeblowaniem i sprzętem, to koniecznie należy też pamiętać o doczyszczeniu tych przedmiotów. Potencjalny najemca na pewno zwróci uwagę na ich stan i wygląd.

Posprzątaj po najemcy!

Niezależnie od tego, czy planujesz ponownie wynająć lokal, czy będziesz go użytkował sam, koniecznie powinieneś dokładnie posprzątać po osobach, które wcześniej z niego korzystały. Nie można mieć wątpliwości, że najemcy zawsze pozostawiają po sobie pewien nieład. W końcu żadna firma, wyprowadzając się z danej przestrzeni, nie sprząta jej, a jedynie zabiera swoją własność. Docelowo oznacza to, że pomieszczenia firmowe są zabrudzone i wymagają dokładnego czyszczenia ze względów sanitarnych oraz wizerunkowych. Na pewno nie chciałbyś korzystać z pokoju hotelowego, w którym nie posprzątano po poprzednim gościu. W przypadku pomieszczeń firmowych jest dokładnie tak samo.

Koniecznie musisz pamiętać, że zwykle najbardziej zabrudzoną powierzchnią w pomieszczeniu jest podłoga. Pokrywająca ją wykładzina może dodawać klasy aranżacji, ale równocześnie będzie kumulowała zabrudzenia. Jeśli podczas użytkowania zostanie przemoczona, to może też pojawić się charakterystyczny dla wilgoci nieprzyjemny zapach. Z tego powodu oczywista jest konieczność profesjonalnego wyczyszczenia firmowej wykładziny.

Czasami jednak samo sprzątanie to za mało. Stąd też warto rozważyć ozonowanie, które stanowi skuteczną i wydajną metodą dezynfekcji. To przyjazna środowisku metoda neutralizacji drobnoustrojów. Równocześnie całkiem dobrze radzi sobie ona z usuwaniem nieprzyjemnych zapachów. Ozonowanie razem z ekstrakcyjnym praniem wykładziny, mogą sprawić, że pomieszczenia będą prezentowały się dobrze i równocześnie będą bezpieczne pod względem sanitarnym.