Czy ceramiczna powłoka może ochronić karoserię?

Podczas użytkowania pojazdu jego karoseria niszczeje. To naturalne. Niezależnie od tego, jak skrupulatnie będziemy o nią dbać, lakier będzie tracił swoje właściwości i doskonały wygląd. Z czasem zgromadzą się na nim także drobne zarysowania i otarcia, a także zabrudzenia, których usuwanie wymaga specjalistycznych środków i sporo czasu. Na szczęście jest rozwiązanie, które może rozwiązać problem niszczejącego lakieru — to powłoka ceramiczna. Czy ona rzeczywiście może ochronić powłokę lakierniczą?

Ochrona na kilka lat

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że powłoka ceramiczna nie jest aplikowana na zawsze. Jej grubość z czasem może się zmniejszać, aż w końcu powłoka nie będzie spełniała swojego zadania. Wytrzymałość powłoki zależy od jej rodzaju. Zwykle wyróżniamy powłoki, które mogą działać dwa, trzy lub pięć lat. Oczywiście te, które można aplikować raz na pięć lat, są najdroższe, ale jednak tak rzadka aplikacja produktu nie wymaga dużej ilości czasu.

Co daje powłoka ceramiczna?

Przede wszystkim powłokę ceramiczną nakłada się po to, by zwiększyć odporność lakieru na zarysowania. Powłoka może też odpychać zabrudzenia, które zwykle są bardzo trudne do usunięcia np. ptasie odchody. Oczywiście nie oznacza to, że zabrudzenie samo zniknie z karoserii, ale z pewnością będzie dużo łatwiej je usunąć. Powłoka chroni także przed negatywnym wpływem skrajnych temperatur, promieniowaniem UV czy działaniem chemicznym soli drogowej i kwaśnych deszczy. Powłoka umożliwia szybsze wysychanie karoserii oraz zmniejsza prawdopodobieństwo powstania na niej smug.

Sposób na oszczędność

Nałożenie powłoki ceramicznej nawet na nowe auto jest pewnym sposobem na oszczędność. Skoro lakier zostanie odpowiednio zabezpieczony, to zdecydowanie spada ryzyko jego uszkodzenia, które mogłoby wpłynąć na obniżenie wartości samochodu. Z pewnością będzie miało to znaczenie przy sprzedaży pojazdu za jakiś czas. W końcu to żadna tajemnica, że auta, które dobrze się prezentują i których karoseria jest bez zarzutu, są warte zdecydowanie więcej, niż te zmęczone życiem.
Dzięki powłoce lakier jest bardziej błyszczący i ma wyrazisty kolor. To z kolei oznacza, że nie ma potrzeby jego polerowania lub regeneracji.