Czy banery można myć?

Banery i flagi są bardzo często wykorzystywane jako reklamy. Zwykle mają bardzo duże powierzchnie, co sprawia, że trudno je przeoczyć. Niestety nie można bagatelizować faktu, że te reklamy są bardzo narażone na zabrudzenia. Osadzają się na nich pyły, kurze. Są poddawane wpływowi promieniowania ultrafioletowego oraz czynników pogodowych. Już po kilku tygodniach mogą wyglądać mało atrakcyjnie i nie być zbyt dobrą wizytówką. Jednak zakup nowych banerów to ogromny wydatek. Czy w takim razie można je myć?

Stosowanie odpowiednich środków do czyszczenia

Nie ma wątpliwości, że banery powinno się myć. Skoro są narażone na działanie różnych warunków atmosferycznych, to łatwo się domyślić, że może zgromadzić się na nich sporo brudu. Stąd też fachowcy twierdzą, że banery w ciągłej ekspozycji powinno się myć nawet co dwa miesiące. Takie, które są wywieszane okazjonalnie, można myć zdecydowanie rzadziej, bo raz do roku.
Do mycia trzeba używać odpowiednich detergentów. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, by środki były delikatne. Im prostszy skład, tym lepszy. Dobrym pomysłem jest stosowanie produktów przeznaczonych do utrzymania higieny w domu np. płynu do mycia naczyń, łagodnego mydła czy płynu do prania.
W żadnym wypadku do mycia banerów nie używa się rozpuszczalników, alkoholi, wybielaczy i produktów na bazie acetonu. W grę nie wchodzi też używanie szczotek, druciaków czy nawet twardych zmywaków kuchennych. Niestety, ale mogą one bardzo łatwo uszkodzić nawet druk najwyższej jakości.

Mycie banerów krok po kroku

Na początek koniecznie osusz baner. Musi być suchy, zanim zaczniesz działać. Powinieneś też upewnić się, że jest idealnie wyprostowany. Jeśli gdzieś pojawiają się zmarszczki i nie możesz rozprostować ich dłońmi, to możesz delikatnie podgrzać je przy pomocy suszarki do włosów. To powinno umożliwić łatwe usunięcie zmarszczek. Pamiętaj jednak, żeby nie przegrzać materiału.
Kiedy już przygotujesz baner, możesz sięgnąć po odpowiedni środek do mycia. Najlepiej będzie jeśli zdecydujesz się na delikatny detergent, o którym była mowa w poprzednim punkcie. Płyn przygotuj w dużej misce lub wiadrze, w którym łatwo będzie Ci zmoczyć ściereczkę z mikrofibry. Następnie możesz przystąpić do samego mycia banera.
Mokrą szmatką wykonuj długie i delikatne pociągnięcia od środka do zewnętrznych krawędzi. Staraj się nie przyciskać baneru zbyt mocno, by go nie uszkodzić.
Kiedy już dokładnie umyjesz całą powierzchnię banera, możesz przystąpić do spłukiwania resztek detergentu. Ich pozostawienie może spowodować łuszczenie albo odbarwienia. Nie należy jednak polewać baneru wodą pod ciśnieniem. Najbezpieczniej jest po prostu zwilżyć miękką szmatkę i przy jej pomocy zetrzeć wszystkie pozostałości po środkach czyszczących. Na zakończenie możesz przy pomocy kolejnej — tym razem suchej — ściereczki dokładnie wytrzeć cały baner. Pamiętaj, by przez cały czas wykonywać ruchy od jego środka do zewnątrz.
Po dokładnym wysuszeniu baner można zwinąć i schować w bezpiecznym miejscu, w którym nie będzie narażony na wpływ środowiska i nie zawilgotnieje.