Co zrobić, by auto wyglądało jak nowe?

Wygląd samochodu jest jednym z czynników wpływających na jego wartość. Im jest on lepszy, tym samo auto jest bardziej cenne. Jest to jeden z wielu powodów, dla których warto dbać o swój samochód i regularnie go pielęgnować. Czasu nie można zatrzymać, ale można spowolnić jego wpływ na rzeczy. Stąd też oczywiste jest, że o auto po prostu trzeba odpowiednio dbać, by jak najdłużej prezentowało się jak nowe. Co robić, by dobrze wyglądało? Jak o nie dbać?

Mycie bezpieczne dla lakieru

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na prawidłowe mycie karoserii. Wbrew pozorom lakier jest dość delikatny i nieprawidłowo go pielęgnując, można spowodować pojawienie się na nim mikrorys i mikrouszkodzeń. One z kolei mogą być początkiem postępującej degradacji lakieru. Dlatego właśnie trzeba wiedzieć, jak myć samochód, by go nie uszkadzać.

Po pierwsze — bezpieczniej jest zrezygnować z myjni automatycznych. Są one wygodne, ale stosowane bardzo często mogą być niebezpieczne dla lakieru. Klient myjni nie ma też wpływu na to, jakie dokładnie preparaty są używane podczas mycia. Oczywiście nie oznacza to, że tego typu myjnie powinno się demonizować. Warto z nich korzystać, kiedy samochód jest brudny, a nie ma zbyt wiele czasu na doprowadzenie go do porządku. Jeśli jednak masz więcej czasu, to zdecydowanie powinieneś wybrać myjnię ręczną.

Po drugie — odpowiednia pogoda do mycia samochodu. Nigdy nie należy myć go w pełnym słońcu. To wyjątkowo niezdrowe dla lakieru. Poza tym słońce zbyt szybko wysusza wodę z detergentem, co sprawia, że na lakierze są widoczne brzydkie zacieki, a samo auto nadaje się do ponownego mycia.

Po trzecie — odpowiednie produkty. To, czego używamy do mycia samochodu, ma ogromne znaczenie. Teoretycznie do mycia można wykorzystać nawet płyn do mycia naczyń, czy szare mydło. Jasne, karoseria będzie czysta. Ale nie będzie odpowiednio zabezpieczona przed wpływem warunków atmosferycznych ani nie będzie wystarczająco nabłyszczona. Dla wzmocnienia efektu pielęgnacji powinno się używać wyłącznie kosmetyków dedykowanych do pielęgnacji aut. 

Kokpit i kierownica

Dużo uwagi należy poświęcić prawidłowej pielęgnacji kierownicy i deski rozdzielczej. Zwykle znajduje się na nich wiele elementów elektronicznych, które nie powinny mieć kontaktu z wilgocią. Stąd też czyszczenie nowoczesnych samochodów jest zdecydowanie trudniejsze, niż tych starszych, w których jest mniej elektroniki, wyświetlaczy i przycisków. Jeśli chodzi o czyszczenie kokpitu, to najbezpieczniej jest sięgnąć po szmatkę z mikrofibry. Jest miękka, więc nie pozostawi po sobie żadnych zarysowań. Do czyszczenia powinno się użyć preparatu, który zmniejszy przyleganie kurzu do powierzchni. Środek koniecznie powinien być aplikowany na szmatkę, a nie rozpylany lub rozlewany bezpośrednio na deskę. Tylko tak można kontrolować to, gdzie on spadnie. Ważną kwestią jest to, że kokpit powinno się czyścić dość często. Jest on tym, co widzi się jako pierwsze po wejściu do pojazdu. Musi wyglądać świetnie, bo jest jak jego wizytówka. 

Czyszczenie tapicerki i dywaników

Kolejną kwestią jest czyszczenie tapicerki i dywaników. Jeśli są one brudne, to automatycznie cały samochód wydaje się nieporządny. Regularne czyszczenie tapicerki pozwoli szybciej zauważyć ewentualne przetarcia lub miejsca, w których materiał staje się wyraźnie cieńszy. Nawet jeśli na siedzeniach Twojego samochodu są pokrowce, to i tak koniecznie musisz je zdejmować i odświeżać tapicerkę pod nimi. Oczywiście pokrowce zdecydowanie zmniejszają konieczną częstotliwość prania samej tapicerki oraz minimalizują ryzyko przetarcia jej, nawet gdy jest ona bardzo intensywnie użytkowana. 

Pranie tapicerki samochodowej powinno się przeprowadzać przynajmniej dwa razy do roku. Koniecznie musi ono być poprzedzone bardzo dokładnym odkurzeniem całej kabiny… które powinno być przeprowadzane zdecydowanie częściej niż pranie. Czyszczenie tapicerki jest dość pracochłonne, więc warto je zlecić specjalistycznej firmie, która dysponuje odpowiednim sprzętem i detergentami. Dzięki temu pranie jest skuteczne i dość szybkie. 

Jeśli jednak wolisz prać tapicerkę samodzielnie, to też nic nie stoi na przeszkodzie, by się tym zająć. Po prostu kup odpowiedni do jej typu detergent i użyj go zgodnie z instrukcją producenta. Szczególnie popularne są kosmetyki w formie piany. Ich aplikacja jest łatwa i szybka, ale trzeba uważać, by nie przemoczyć tapicerki. Jeśli tak się stanie, to koniecznie trzeba dobrze wysuszyć auto np. poprzez zastosowanie osuszacza albo jeśli pogoda sprzyja — przez długie wietrzenie. 

Jak często sprzątać samochód?

Nie ma uniwersalnego kalendarza sprzątania samochodu. W rzeczywistości powinno się robić to zgodnie z własnymi potrzebami. Oczywiście im bardziej intensywnie użytkowany jest pojazd, tym częściej trzeba prać tapicerkę i myć karoserię. Równocześnie warto pamiętać, że do tych kwestii trzeba podchodzić z rozsądkiem. W wielu przypadkach dobrym pomysłem jest korzystanie z rozwiązań, które zabezpieczają samochód przed drobnymi uszkodzeniami lakieru np. powłok ceramicznych lub folii ochronnych. Dzięki nim zdecydowanie wydłuża się żywotność lakieru. 

Jeśli chodzi o wnętrze samochodu, to także warto postawić na zdrowy umiar. Dokładne pranie tapicerki dwa razy do roku powinno w zupełności wystarczyć przy normalnym użytkowaniu pojazdu. Zdecydowanie częściej powinno się w nim odkurzać i wyrzucać z auta śmieci. 

Jednak jeżeli przeszkadzają Ci zapachy, które są odczuwalne wewnątrz kabiny albo martwisz się, że Twoje auto nie jest wystarczająco czyste i stanowi świetne środowisko dla drobnoustrojów… to zdecyduj się na ozonowanie. To sposób na skuteczną dezynfekcję oraz neutralizację zapachów bez negatywnego wpływu na stan samego samochodu. Można przeprowadzać je tak często, jak to konieczne. Dlatego też może być doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji auta, ale bez konieczności sięgania po inwazyjną chemię. W końcu ozon jest jej naturalnym składnikiem, więc można używać go bez obaw o środowisko i o własne auto.