Co obejmuje pielęgnacja zieleni?

Piękne tereny zielone mogą być ozdoba okolicy. Zadbane parki, estetycznie zaprojektowane ogrody czy nawet dekoracyjnie przycięty żywopłot mogą być akcentem, który sprawi, że mieszkańcy okolicy będą czuli się lepiej we własnych domach. Zieleń odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w miastach, ale też poza nimi. Również w małych miejscowościach i na wsi zadbana roślinność przyciąga spojrzenia. Co obejmuje pielęgnacja zieleni?

Dbanie o trawnik

Wbrew pozorom utrzymanie pięknego i zdrowego trawnika wymaga ogromnego wkładu pracy. Wcale nie jest tak, że wystarczy trawę zasiać i podlewać. Ją jeszcze należy nawozić w odpowiednich terminach, kosić w określony sposób, a także poddawać dodatkowym zabiegom takim jak aeracja i wertykulacja. Dbanie o trawnik może być bardzo dużym wyzwaniem, które rośnie wraz z powierzchnią terenu do pielęgnacji.
Z tego powodu często zdarza się, że fachowcy od dbania o trawniki, nie zajmują się już innymi roślinami. Ich specjalnością jest wyłącznie trawa. W żaden sposób nie umniejsza to jednak powagi ich pracy, bo przecież każdy byłby dumny jako właściciel trawnika jak na polu golfowym.
Dbanie o trawnik jest jednym z podstawowych elementów pielęgnacji zieleni. W przypadku dużych powierzchni do pielęgnacji używa się większych maszyn i bardziej zaawansowanego sprzętu, choć techniki i zasady utrzymania porządku są takie same niezależnie od areału.

Pielęgnacja drzew

Pielęgnacja zieleni obejmuje też zajmowanie się dobrostanem drzew. W ich wypadku zwykle nie ma konieczności stosowania nawozów, choć w przypadku drzewek owocowych może zaistnieć taka potrzeba. Pielęgnacja głównie opiera się na przycinaniu gałęzi, o ile zaistnieje taka potrzeba. W przypadku niektórych gatunków możliwe jest przycinanie po to, by nadać im konkretną formę.
Dotyczy to przede wszystkim drzewek i krzewów dekoracyjnych, które sadzi się wyłącznie po to, by dobrze się prezentowały. Przycinanie ich może być doprowadzone do formy sztuki. Wśród ogrodników i osób dbających o zieleń można znaleźć prawdziwych mistrzów, którzy potrafią krzewom nadawać fantazyjne formy.

Opieka nad rabatami

Pielęgnacja zieleni to także zajmowanie się rabatami kwiatowymi. Prowadzenie nasadzeń, przycinanie roślin, ewentualne ich nawożenie i podlewanie to bardzo długa lista obowiązków. Jeśli kwiaty mają kwitnąć przez cały rok, to konieczne jest przygotowanie planu nasadzeń, który uwzględni różne gatunki i pory ich kwitnienia. Takie projekty często są opracowywane przez architektów zieleni, które następnie są wprowadzane w życie przez ogrodników lub służby porządkowe.
Rabaty kwiatowe odgrywają bardzo ważną rolę w dekorowaniu przestrzeni. Do tego też mają za zadanie wabienie pszczół, o których cennym wkładzie w środowisko nie trzeba z pewnością nikogo przekonywać. Piękne i zadbane rośliny z pewnością mogą być dobrą wizytówką wspólnot mieszkaniowych, a nawet całych miast. W wielu miejscowościach znajdują się kwiatowe napisy, które przyciągają turystów. Dbanie o nie to również pielęgnacja zieleni.