Co obejmuje kompleksowa kosmetyka wnętrza?

Na pewno nikt nie ma wątpliwości, że zadbanie o samochód wymaga sporych nakładów pracy. Dlatego kompleksowa kosmetyka wnętrza zwykle zajmuje sporo czasu, ale daje za to spektakularne efekty. Dzięki niej wnętrze samochodu może prezentować się niemal jak nowe. Na pewno warto umawiać się ze specjalistami na takie motoryzacyjne spa… albo można też przeprowadzić je samodzielnie. Co tak właściwie obejmuje kompleksowa kosmetyka wnętrza?

Tapicerka

Podczas kompleksowej kosmetyki sporo czasu należy poświęcić na pielęgnację tapicerki. W końcu zajmuje ona zdecydowanie większą część wnętrza pojazdu i zwykle jest bardzo narażona na zabrudzenia podczas codziennego użytkowania. Z tego powodu nie powinno się pomijać jej czyszczenia. Jest ono kluczowe dla utrzymania czystości.
Pranie tapicerki powinno być dopasowane do jej rodzaju. Podobnie jest z impregnacją. W przypadku skórzanej tapicerki impregnat ma za zadanie ochronę jej przed pękaniem i przesuszeniem. Dobrze zaimpregnowana skóra jest miękka w dotyku i nie skrzypi. W przypadku tapicerki materiałowej impregnację przeprowadza się po to, by zwiększyć jej odporność na plamy. Do tego celu używa się specjalnych preparatów, które zawsze powinny być aplikowane na wypraną i wysuszoną tapicerkę.

Czyszczenie dywaników

Kosmetyka wnętrza samochodu z pewnością powinna objąć też wyczyszczenie dywaników, a jeśli to możliwe to nawet ich dokładne wypranie. Tylko tak można usunąć stare zabrudzenia, które nagromadziły się pomiędzy włóknami wykładziny. W wielu pojazdach można ją bez obaw wyprać metodą ekstrakcyjną.
Z całą pewnością pranie dywaników jest ważne ze względów estetycznych i sanitarnych. Dobrze jest mieć ich dwa komplety po to, by móc je regularnie zmieniać. Dzięki temu jeden zestaw dywaników może schnąć, podczas gdy drugi jest używany.

Czyszczenie podsufitki

Czy wiesz, że bardzo mało osób pamięta o czyszczeniu podsufitki w swoim aucie? Mimo że bardzo często jest ona wykonana z jasnego materiału, to bardzo łatwo o niej zapomnieć. Po prostu wsiadając do auta, niewiele osób zwraca na nią uwagę. Z tego powodu może nagromadzić się na niej sporo bardzo starego brudu. Koniecznie trzeba go usunąć.
Podsufitkę najlepiej jest wyczyścić metodą bonetowania. To tzw. metoda półsucha, która nie stanowi zagrożenia dla kleju, którym przymocowana jest podsufitka. Można więc ją dokładnie wyczyścić, odświeżyć jej kolor i równocześnie nie obawiać się jej uszkodzenia przy czynnościach konserwacyjnych.

Czyszczenie plastików

W każdym samochodzie znajduje się dość dużo elementów wykonanych z tworzywa sztucznego. Wymagają one odpowiedniego czyszczenia, bo wiele z nich to małe detale, które łatwo pominąć i uszkodzić. Z tego powodu do mycia i odświeżania plastików w kosmetyce wnętrza pojazdu stosuje się nie tylko dedykowaną chemię, ale też odpowiednio małe pędzelki o miękkim włosiu. Dzięki nim można dotrzeć nawet w najmniejsze przestrzenie, których w przeciętnym samochodzie jest całkiem sporo.
Na zakończenie czyszczenia elementów z tworzywa warto dodatkowo aplikować dressing. Tak właśnie nazywają się preparaty, które mają za zadanie utworzenie powłoki ochronnej na powierzchni plastików. Zmniejszają one ryzyko zarysowania powierzchni, opóźniają zabrudzenie się jej, a nawet mogą zapobiegać osiadaniu na tworzywie kurzu. To pozwala na znaczne wydłużenie efektu czystego samochodu.

Ozonowanie wnętrza

W kosmetyce wnętrza nie można zapominać też o zapachach. Mogą one osiadać na wszystkim, co znajduje się w aucie. Czyszczenie nie będzie więc kompletne bez usunięcia odorów, które jeśli nie zostaną zneutralizowane, to znów osiądą na świeżo wypranych materiałach, a efekt kosmetyki szybko zostanie zniweczony.
Dlatego podczas przeprowadzania kompleksowej kosmetyki wnętrza nie można pominąć ozonowania. Upora się ono z uciążliwymi i uporczywymi zapachami, a do tego też pozbędzie się drobnoustrojów i grzybów z kabiny. W ten sposób auto może być nie tylko czyste, ale też bezpieczne pod względem sanitarnym.