Bonetowanie wykładzin, czyli sposób na czyszczenie na półsucho

Bonetowanie wykładzin to świetne rozwiązanie, które bardzo przydaje się, gdy należy dbać o czystość, ale nie można pozwolić sobie na wykluczenie z użytkowania jakiegoś pomieszczenia. Doskonale wiemy, że brak czasu czy dużo pracy wcale nie jest usprawiedliwieniem dla braku czystości. Stąd też oczywiste jest, że czyszczenie na półsucho powinno się przeprowadzać wszędzie tam, gdzie wilgotna wykładzina może przeszkadzać w funkcjonowaniu firmy. Jak wygląda bonetowanie? Na czym polega?

Bonetowanie wykładzin – jak wyczyścić wykładzinę bez wody?

Bonetowanie to ręczne czyszczenie wykładziny przy wykorzystaniu specjalistycznej chemii oraz specjalnych mikrofibrowych ściereczek do ściągania brudu. Rzadziej przeprowadza się je także przy użyciu specjalnego urządzenia piorącego z końcówką do bonetowania. W przypadku trudno dostępnych miejsc, jak na przykład podsufitka samochodowa lepiej sprawdza się bonetowanie ręczne. Jednak jeśli chodzi o wykładziny w pomieszczeniach, to z pewnością łatwiej jest sięgnąć po urządzenia, które zdecydowanie przyspieszają pracę.

Bonetowanie jest dość pracochłonne, ale również bardzo skuteczne. Dzięki temu wykorzystuje się je dość często i traktuje jako dobrą alternatywę dla czyszczenia wykładzin metodą ekstrakcyjną. Bardzo ważne jest również podkreślenie, że skoro bonetowanie można wykonać bez sprzętu, to na wypróbowanie tej metody może pokusić się nawet amator.

Bonetowanie krok po kroku

Na początek należy bardzo dokładnie odkurzyć wykładzinę. Już na tym etapie usuwa się z niej dużą część zabrudzeń. Odkurzacz o dużej mocy poradzi sobie z piaskiem, kurzem czy okruchami. Następnie należy na całej wykładzinie rozprowadzić środki, których zadaniem jest rozpuszczenie brudu. Muszą to być preparaty, których nie trzeba wypłukiwać, co oznacza, że powinny być dedykowane właśnie do czyszczenia ręcznego.

Następnie należy przy pomocy mikrofibry ściągać brud. Miękka ściereczka świetnie radzi sobie z tym zadaniem, ale trzeba wykonywać przy jej pomocy odpowiednie ruchy. Chodzi o to, by nie wcierać brudu w głębsze warstwy włókien, ale raczej je ściągać. Najlepiej jest wykonywać krótkie ruchy w prostym kierunku. Zdecydowanie gorszym pomysłem jest wykonywanie długich ruchów i zataczanie kół. W taki sposób można jedynie rozmazać brud na większej powierzchni. Do bonetowania warto wykorzystać mikrofibrę, która nie pozostawia włókien na wykładzinie. Jeśli jednak zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe, to oprócz niej można sięgnąć dodatkowo także po szczotkę o dość miękkim włosiu.

Co z trudnymi plamami?

Na każdej wykładzinie mogą też pojawić się trudne plamy, z którymi samo bonetowanie sobie nie poradzi. Jeśli w jakimś miejscu widzisz takie punktowe zabrudzenia, to koniecznie musisz potraktować je indywidualnie. Jeśli wiesz, co pozostawiło po sobie plamy, to do ich usunięcia możesz użyć specjalnego środka przeznaczonego właśnie do nich. Jeśli nie masz pojęcia, skąd się wzięła plama, to musisz zostać przy uniwersalnych metodach i preparatach.

W przypadku punktowych zabrudzeń możesz pozwolić sobie na użycie preparatów w płynie, ale powinieneś pamiętać, by nie używać ich w takiej ilości, która doprowadzi do przemoczenia wykładziny. Jeśli używasz ich w miejscu, w którym porusza się sporo osób, to dobrze jest oznaczyć odpowiednio dany fragment wykładziny, by pracownicy i klienci mogli go łatwo zauważyć i ominąć. Dzięki temu nie będą roznosili brudu po całej wykładzinie.